Sketsnack/Allmänt tjöt

Funderar på att dreva om hojen till original om ett tag igen, ska man köra långt så är det förjäkligt med höga varvtal. 105 km/t = 5000 rpm =/
 
För de som inte frekventerar min bryggtråd så har de börja röra på sig i garaget igen. Kåpsetet landade i fredags och har hunnit ta tag i bitar av fronten samt färdigställt bakdelen av hojen. I morgon färdigställer ja fronten helt, sen blir de att ge sig på sidokåporna (kanske hinns med under morgondagen med om inte annat är de helgdag på Onsdag) Jaaaa, dom gula fälgstripsen ska bort med. :hihi

IMG_0554.jpg IMG_0557.jpg

IMG_0562.jpg Photo 2013-04-29 19 59 07.jpg
 
Det blir en liten tur nu de närmsta dagarna. Har bokat in ledigt torsdag fredag så det fina vädret kommer att infinna sig. Tror det blir Huskvarna - Götet - Oslo - örebro - Huskvarna. Är det någon som har tips på lämplig väg, särskilt Gbg - Oslo?

Edit: efter en lång stunds pusslande i googlemaps så har jag kommit fram till följande:Liten tur.JPG

Vad tror ni? Tror prickarna man kan flytta rutten med tog slut så det är Burgerrun hem från laxå :Highwaymode off

Länk
 
Last edited:
Nja, den är ju bra mycket starkare nu Raven, men det känns som en växel saknas.

Hur drevade du hojen?

jag drevade ner den 1 kugg i fram. Funderar på slänga på originaldrevet igen och bara dreva upp den en eller två kuggar ibak istället.

en kugg ifram motsvarar väl 3 ibak om jag inte fått det om bakfoten?
 
Återanvänt en äldre bild med tanke på att K-man är i Spanien och glider runt på en BMW R1200GS... :hihi
 
Last edited:
Japp, hämtar den ikväll. Ni kan vara avis redan nu. Kolla in vägarna! Alicante är i nedre vänstra hörnet (när bilden är rättvänd. Skickat från mobilen) och vägar med grön kant är scenic, extra vackra. Kommer bli awesome!
20130430_141157.jpg
 
Last edited:
Haha, när man kopplar till på en Gixxer så wheelar den. När man kopplar till på en Boxer 1200 så vill den vrida ner sig i högra diket :D
Tur att den har TC. Spansk asfalt och touringdäck greppar inte alls lika bra som Dunlop på svensk asfalt. Ut ur en rondell blev det ett skapligt släpp och blinkande lampor på displayen :eek:
Tur att det bara är 2400 € självrisk :rolleyes:
 
Nu har jag ett dilemma, mitt bakdäck är totalslut, och eftersom jag vill kunna köra lite i veckan måste jag byta direkt. Skulle byta däck tillsammans med K-man, men då han är en bit utanför Sverige så blir det ju svårt. Jag har beställt ett sportmax däck och det kommer på torsdag, jag skulle därför vara tacksam om jag skulle kunna få låna ett depåstöd av någon ett par timmar så jag kan plocka bort bakhjulet inför däckbytet..

någon som har lust att låna ut sitt? eller om jag kommer med hojen och låter den stå där medans jag är iväg och byter däck?
 
TIMAG0662.jpg
Idag har touringtraktorn åkt motorbåt.
Fint när det är 100m kö och dom ber en köra förbi alla konservburkar :p
IMAG0660.jpg
 
Last edited:
Första stoppet var Götet sen skulle han vidare till Oslo. Men man vet ju inte om de blev nån annan väg.
 
Haha ok.. blev lite omstrukturering av resan. Jaja där ser man.. lång touring. Får se om han hinner allt om han ska vara hemma till söndag. :hihi
 
Sitter fast i viborg med datorproblem för tillfället. Kris på jobbet..

Note: ta aldrig ledigt. Då går det åt h-vete på jobbet..
 
Nyheter
BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Back
Top