Ässet76
Ny medlem
Har biltema slipon eller du menar något fräsigt renaut avgassystem som jag ska bulta på efter jag har moddat det lite![]()
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/MC/Tillbehor/Avgas/Ljuddampare-Slip-on-82718/
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Har biltema slipon eller du menar något fräsigt renaut avgassystem som jag ska bulta på efter jag har moddat det lite![]()
Har biltema slipon eller du menar något fräsigt renaut avgassystem som jag ska bulta på efter jag har moddat det lite![]()
Lite tips från en som meckat med 80-talarna och vilka generalfel vissa modeller hade och i viss mån har fortfarande.
RC30: Kul men har en hög trimmgrad och man får vara beredd på mecka och renovera. Och hittar man en som inte gått på bana och har orginalkåporna så har man en speciell maskin iaf... Å ni kan glömma att köra i stan med den 1:an he-he..
En fråga till kunniga inom 80-tals räsers:
- Hur inspirerat kan man köra med säg en GSX-R 750 från ~1987?
Alltså en välskött men ej nyrenoverad hoj.
Går det att dra en snabb runda på favoritvägen med knäskrap?
Grattis till ett bra köp! Vad jag läst mig till så är det en riktigt kompetent cykel. Dock synd att du skrämdes bort från VF-träsketÄven om en VF1000F inte har samma kick-in-the-pants vid högre varv som t.ex. GPZ900R hade så låg vridmomentet högre vid i princip alla varvtal, drar redan från 2500/3000 varv och vidare!
Man kan låta sig skrämmas mycket av alla kamaxelhistorier, har nog läst dem alla och några till, allt från härdning på kamaclarna, otilräckligt oljeflöde och icke arrborerade kamaxelsäten, svårt att säga vad det var exakt...men i.o.m. VF1000F2 som hade just arrborerade kamaxelsäten + dubbel oljepump så försvann de problemen, och med moderna olja borde man inte ha något problem alls med en F2 variant....dock var ryktet antingen stört angående V4rnas drift säkerhet osv....så som redan nämnt tog de ju fram VFR750F:en 1986, som överenginerades för att undvika alla möjligheter för eventuella brister
Men jag har ju en VF1000F så jag är beredd på att meka lite om det skulle behövas, dock har den ju gått över 7000 mil nu så skulle den varit kass skulle den redan rasat :3
Hade jag inte hittat CBX750 så hade jag fortfarande varit intresserad av en VF750 för looken är så rätt.
80 talets hayabusa och urfadern till ett gäng dragbikes ?
http://www.blocket.se/stockholm/Suzuki_GSX_1100_EF__85_40392386.htm?ca=21&w=3
Nämnde jag att den var testvinnaren i bikes test gällande prisvärda 80 tals muskelhojar ?
Och har den underbara combon, mer motor än väghållning....
Hade jag inte hittat CBX750 så hade jag fortfarande varit intresserad av en VF750 för looken är så rätt. Som du sa. har en hoj klarat sig 7-8000 mil bör den inte riktigt lida av problemt.
Tanken är att köra lugnt o sansat med den men ibland kan det vara svårt att hålla sig. tex idag då min chef brände om mig med sin Ducati 900 SS replica från 82 hehe blev en liten kapplöpning på småvägarna där hondan fick möta en arkefiende från italien
För övrigt, De nya Pirelli SportDemon förvandlar denna hojen till en best igen![]()
Gillar den här FZ 80-talsmodellen, speciellt detta ex i blått o vitt !
http://www.blocket.se/kalmar/Yamaha_FZ_750_41014756.htm?ca=16&w=3
Min var också lite nervös när man pressade den. Alltid bättre efter däckbyte men det återkom alltid. Letade också glapp, hittade aldrig nåt dock.
Fick en högfarts-tankslapper deluxe när jag å brorsan va på hojsemester kommer jag ihåg.
Jag monterade styrdämpare och han åker inte hoj efter det..
Monterade en sån där ställbar till MX då vart det ljusår bättre.
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |