Ska starta eget med kontor

Ingen erfarenhete här heller, men dock måste jag önska dig lycka till!
Har själv haft samma tankar varenda gång jag gått arbetslös.

En liten fånig dröm att dra igång eget med eget kontor :)

Det ska nog gå bra ska du se! :tummenupp
 
Möbler:

Swedie, vi (jobbet, Egmont Kärnan) är precis i flyttaget och kommer med största sannorlikhet få en massa Kinnarpsbord över.

Om du är intresserad och har nån idé kring transport så kan jag kolla med vår lokalansvarige vad man kan få loss ett bord för.
 
Om du vet vad du vill ha från IKEA så kan ja kolla va ja får för pris..
Minst 15% rabatt...
:tummenupp
 
var på EXIN i Västerås. De hade riktigt schysta begagnade möbler. Blir nog att köpa där. Ikea var för dyrt o plastigt. Dock fanns det bra övriga smågrejer som pärmar o sånt.

Nu ska jag leta dator igen. Kan ni hjälpa till o banka ihop en dator åt mig? Endast burken behövs. Det ska vara minst 512mb ram och minst 40gb hdd. en hyffsat snabb cpu (inte celeron eller nå crappy liknande från amd).
19" plattskärm som inte är dyr (runt 3 lappar är ok).
 
Swedie; Behöver du företagsmobilabonnemang med ringpott, mobil och hela tjo faderittan så PMa. Fixar finfin mobil.
 
Säg till när det blir inflyttningsfest på kontoret och givetvis när det blir firmafester frammöver!!! :fyllisar :banana

EXIN var ett bra tips...
Men kolla in hos mina polare på www.inex.se. De har liknande upplägg fast i linköping/norrköping.

Lycka till!
 
Jag frågade just om party å sånt. :D haha.. jag får inte störa grannarna är enda regeln :hihi Vi kan väl alla ha hörlurer på oss. :rock :lol

Men usch vad svårt det är att hitta datorer till rätt pris. Bara sååå dyrt hela tiden. Orka. behöver bara något som spinner i bra fart. Inte till för att spela med alls.
 
Last edited:
Mac Mini. Utmärkt liten dator om man inte ska spela. Stor som en hög stackade CD-fodral typ.

Duger för allt utom Win32 utveckling och spel typ. Vet inte riktigt vad du sysslar med, men har du mycket o göra med php och open source utveckling är OS X guld värt.

Kör själv dubbelt här på jobbet, en Apple G5a och en Windows laptop.
 
Skrivbord

Swedie skrev:
ett skrivbord hmm. Tänkte på ett sådant där plant som kanske är 2 meter brett o inga övre hyllor direkt. eller kanske något. Men brett o bra så jag kan pyssla med annat på ena änden.

Jag har två skrivbord här i Sthlm som du kan få om du kommer och hämtar dom!
 
Swedie skrev:
har du bild på hur dom ser ut? :)

Nope. De ligger inklämda på vinden. Det är ganska robusta saker, ca 2x1 meter. Ekskiva (kanske 20 mm tjock). Ben och ram i stål, antingen orange eller mörkbrun. Hurts som (hängande) finns också. Borden är inga under av design, men de är i bra skick och står förmodligen kvar efter en kärnvapenattack.

Gillar man inte brunt eller orange kan man ju alltid spraya underredet i någon klämmig färg. Rosa eller så........
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top