heigo
Dåre
Har en Fireblade med Yoshimura helsystem o KN-filter, Vad händer om jag kör med hojen utan att ombestycka den?? Går den torrt o blir för varm??
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nr:18 skrev:Med för klen bestyckning kan man bränna ventilerna. Vid lätt belastning händer för det mesta ingenting, men gasar du lite blir det problem. Se till att bänka hojen så att du får valuta för pengarna du lagt på filter och rör. Bestyckar du inte om kan du tom få lägre effekt än innan.

Man kan se om det går för magert eller fett, men det är inte särskilt exakt. Bättre att lägga 2k på att justera in grejorna i bänk när man lagt flera tusenlappar på dyra avgassystem.Ugglan skrev:Finns det något annat sätt att "räkna ut" hur mycket man ska bestycka förgasarna, än just på bänken?![]()
Jag läste nånstans att man skulle kunna se på tändstiften hur de ser ut efter ett att man testkört hojen! Fast om man bränner vintilerna på kuppen...![]()
Nr:18 skrev:Man kan se om det går för magert eller fett, men det är inte särskilt exakt. Bättre att lägga 2k på att justera in grejorna i bänk när man lagt flera tusenlappar på dyra avgassystem.

Kan kosta hur mycket som helst, men RG Engineering i falkenberg tar ca 2k för en injustering. Han är auktoriserad dynojetcenter.Ugglan skrev:Jaså!
Trodde det gick på mera än 2 laxar!
Men då så!![]()
Nr:18 skrev:Kan kosta hur mycket som helst, men RG Engineering i falkenberg tar ca 2k för en injustering. Han är auktoriserad dynojetcenter.
Du kan testa och montera det själv, välj lite grövre munstycke (troligen specificerat i instruktionerna vad som rekommenderas för helsystem). Så, installera det själv. Kör hojen, och känn efter om det känns bra, annars om du inte själv kan småjustera, lämna in hojen.heigo skrev:Hur blir det om man monterar ett d-jet kit själv, eller bör man låta en firma göra det??
Köp inget jävla dynojetkit! Lägg dom pengarna på en injustering i bänk istället. Dynojetkit är i stort sett endast större munstycken och andra nålar,inget hokus pokus med andra ord. Man får mer effekt för slantarna om man bänkar och justerar istället.heigo skrev:Hur blir det om man monterar ett d-jet kit själv, eller bör man låta en firma göra det??
Kvällarna innan avresa till GGN är alltid lite stressigt och jäktigt, so...
Nu öppnar vi beställningen av Katalogen 2027. Du säkrar ditt exemplar, s...
Nu är det snart dags, världens största endurotävling, Gotland Grand Nati...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-fami...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flag...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttond...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskydds...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter deb...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 oc...