Skåneobservation

Det är en SPEDEKAGUARE I tells ya! Man lägger i smör, ägg, strömming eller vad man vill och så kör man med träpinnen så får man en SPIJEDDEGAUGGA!!

:mad:

Man drar i den o ut kommer nån vit sörja, blä.
 
Det brukar inte vara så, men i helgen var det minst två loppisar i min skånska byhåla. Är det vädret som triggar fram det? Dog inte det där iom Blocket?

Nej, jag har inga fynd att redovisa...

Edit: Är iof inte skåning, råkar bara bo här...
 
Last edited:
Det är en SPEDEKAGUARE I tells ya! Man lägger i smör, ägg, strömming eller vad man vill och så kör man med träpinnen så får man en SPIJEDDEGAUGGA!!

:mad:

:rofl :rofl :rofl

GAUUGA med strömmingssmak blir nog en hit.

På tal om det. Farsan hällde massa ättika i vattenkokaren häromdagen för att kalka av den. Jag drog på den glad i hågen och gjorde välling till lilleman, och han sörplade i sig en del, men sen var det stopp. Tog ett tag innan jag upptäckte att han fått välling gjord på ättika. Stackarn.
 
Åkte ner från päronens sommarstuga utanför Söderhamn. Rätt vanligt med loppisar där med... Nog ett lantligt fenomen. I stan heter det Emanaus eller så och är sjukt trendigt.
 
Komplett med skånskt uttal o allt! Håll till godo! :)
http://sv.wikipedia.org/wiki/Spettekaka

Tjusigt, men det var en ynklig kauga på bild. Såhär ska de se ut:

deensetaart2.jpg


Rätt gott för övrigt.
 
Reser ståkkhålmare söderöver?

Ja, många åker till exempel till Båstad och häller ut Champagne i förhoppning att tjejerna ska bli imponerade över deras ekonomiska skarpsinne, hur de hushåller med sina resurser.

Sedan åker de som har pengar kvar ännu längre söderut till St Tropez och använder ännu mer pengar till viktiga saker, som att hälla ut mer Champagne.

Efter det får de antingen lifta med en tjock fransk-tysk lastbilschaufför hem, ta jobb på den lokala restaurangen som diskplockare för att tjäna ihop till biljetten, eller ta ett SMS-lån.

Några av dem ringer sina föräldrar, i förhoppning att de inte spenderat hela sin förmögenhet på allehanda skånska loppmarknader på Österlen under sommaren, för att be om lite pengar.

Sedan dröjer det ett par månader, så börjar allt om igen.
 
Hehe ja den var ju rätt rejäl! :)
Käkade en del när man var en liten GLYTT, då var det rätt gott...men det var ju iofs allt som innehöll socker... :D

Tror inte jag ens smakat SPIDDEKAGA på 25år eller så...

VAUU? Trodde ni käkade sånt till lunch därnere :D


HAHAHAHA:

563_0_resize_watermarked_watermark-13px_post_rt_5.jpg


En till

560_0_resize_watermarked_watermark-11px_post_rt_5.jpg


Jag kidnappar min egen värdelösa tråd så ingen blir sur.
 
Last edited:
Hallelulja!
Att bara komma på att söka på ordet pet är skarpsinnigt. Men att kombinera det med akward är genialt!
 
På landet heter det loppis, är fullt av skitprylar som folk kastat bort, äger rum i en baklucka och är billigt. I storstaden heter det second hand, är fullt av skitprylar som folk kastat bort, äger rum i trendiga lokaler med hipp heltidsanställd personal och är dyrt. Påminn mig, vem av oss var det som var dummast nu igen?:va
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top