Sjukt kinkig kall.

MrTurbo

Pucko utan puckar...
Gick med
17 Aug 2003
Ort
Göta
Hoj
MT-10
Har lånat en -97 VN800 av en polare som stått i ca 15 år.
Gjort rent tank och förgasare, bytt olja, filter, stift osv.

Grejen är att den är mycket kinkig tills den kommer upp i temp.
Väl varm går den jämt och är lättstartad, precis när man startar går den hyggligt bra någon minut sedan börjar det hosta, spotta och den dör vid gas. Testat olika läge på choke men får ingen logik i det.

Någon med förslag på vad det beror på?
 
Jag läste rubriken som sjukt kinky kall, lite som att TS hade kinky tvångstankar, och i teknikforumet så måste det ju bara bli en bra tråd :brynad

Hur mår tändkablarna och tändspolen? Är det båda burkarna som hickar eller bara en av dom?
 
Kan möjligen vara att förgasarna blir tomma i flottörhusen. Man kan fastställa det genom att ställa bensinkran i läge "pri" och låta bryggan fyllas först. Får min Bandit stå en några dagar så måste jag göra så.
 
Tack för svaren. Ska kika lite.
Den skjuter rätt gött i luftfilter ibland med märkte jag igår. Men bara kall alltså.
 
Nå, har du fixat hojen nu?
Bytte luftfilter. Smörjde upp chocken.
Låter man den stå ca 60 sekunder (peta in en snus, knäppa hjälm, ta på handskar) tomgång innan man försöker köra någonstans är den numer hyggligt medgörlig. ??
 
Å andra sidan var jag å köpte mig en egen båge så kommer inte sätta mig på den där klumpen någe mer. ??
 
Bytte luftfilter. Smörjde upp chocken.
Låter man den stå ca 60 sekunder (peta in en snus, knäppa hjälm, ta på handskar) tomgång innan man försöker köra någonstans är den numer hyggligt medgörlig. ??

Typiskt tecken på något flottörhus med för låg nivå. Har sagt det förut till dig, men säger igen: Ställ kran i PRI ett litet tag så flottörhusen får fyllas upp.
 
On är typ off. Blir on när motorn skapar vakuum och öppnar kranen. Därför viktigt att dessa småslangar är täta.
i PRImerläge förbikopplas all "automatik" och är ständigt ON.
 
Last edited:
Kall förgasarhoj körs med choke typ tills den går hyffsat på treans växel, typ 2 minuter. Finns inget annat att göra (förrutom EFI) utan att låta grundbestyckningen bli för fet vid fullt uppvärmd.
 
Jag har alltså skapat ett problem av något som är normalt?
Har själv en mc med insprutning så kunde inte relatera. :va
 
Jag har alltså skapat ett problem av något som är normalt?
Har själv en mc med insprutning så kunde inte relatera. :va

Ja jag tror de är helt normalt. Som ex om bränsleskruvarna för lågfartsbestyckning är ställda lite snålt får man choka under säkert 5+ min innan den går rent o fint utan choke (den här årstiden). Nu är de rel kall luft och då kan den gå sopigt i säkert 7 minuter innan motorn är fullt varm. Jag provkörde nyss en vildstar 1800 och den fick man vakta med choke i närmare 10 min kändes det som men sen gick den perfekt utan choke. Jag ställer om lågfatrtsskruvarna typ vid våråkning/högsommar/höst om de sitter rel lättåtkomligt man ställer dem lite åt fetare hållet på vår och höst helt enkelt.
 
*/ ?>
Nyheter
Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Back
Top