Sintrade skivor ?

Fincken

Ny medlem
Gick med
3 Jun 2003
Ort
Oskarshamn
Hoj
Ingen just nu
JAg beställde sbs bromsbelägg på https://www.touring.se/
När jag fick hem dom så visade det sig att det stog kan endast användas på sintrade skivor (inte slittsade utan sintrade).
min fråga är då hur vet jag vad jag har på min cbr900rr -92.
Samt vad är sintrade skivor? :va
 
Sintrade skivor står där nog inte då de enda skivor som kan kallas sintrade är de keramiska och de är extremt ovanliga.
Lär nog ha stått någonting om att sintarade belägg inte skall användas i kombination med annat än rostfria bromsskivor.
 
Det står
"Street Excel Sinter. Tillverkade med oöverträffad sinter-teknik och med utnyttjande av UCT för bästa möjliga bromsprestanda. Inga eller mycket små fade-tendenser även vid hård körning. Snabb värmeavledning, minimalt slitage på bromsskivor. Anpassade för alla nyare supersport MC med sintrade belägg som original! OBS! Montera aldrig cintrade belägg på cyklar som inte har cintrade som original. Fram."

Min fråga är hur vet jag vad som sitter på nu ? :huvet
 
Läs en gång till så kan du dra slutsatsen att det är sintrade belägg du har köpt.
/T
 
Detta betyder: Du har köpt sintrade pads. Bra eller dåligt beror på dina mål och vem du frågar. JAg säger dock att det är bättre än organiska pads.

Det är bromspadsen som är sintrade inte skivan. Att det står "endast för de som har sintrade orginal" betyder att du endast bör ha dem på cyklar där sintrade är orginal beroende på att sintrade pads är aggresiva mot en del bromsskivor.

Om din blade har sintrat orginal eller ej vet jag inte även om jag misstänker att den har det. Vänta lite så är här säkert någon bladeåkare som svarar.
 
Läs rekommendationstabellen för din hoj i Touringbutikens katalog. Rekommenderar de SBS HS så klarar orginalskivororna sintrade belägg (vilket de mest troligt gör).
 
ok . tack för alla som svarat.
Jag ringde till hojbiten i mösterås, och fick reda på att det var helt ok på min gamel blade :banana :banana
Så nu blir det åka av :yoparty
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Back
Top