Det är sjukt svårt att dejta i Stockholm. Väldigt många dryga personer och att många inte dyker upp när det väl är dags att ses. Man blir ghostad
Det låter som du app-dejtar, då är insatsen noll för båda parter ända fram till mötet, vilket betyder att man har ingenting investerat och det är lätt att fega ur.
Om man sedan lägger till att det det generella ljugandet om sin förträfflighet på apparna (längd/vikt/förmögenhet/fotoshoppade bilder osv) kommer att avslöjas redan på första dejten så är man inte benägen att bränna den uppblåsta självbilden om det inte känns 100% rätt.
Eller om man är 100% på att det blir sex vid första dejten oavsett.
För väldigt många använder bara apparna för att få ligga runt.
Tänk bort appdatingen helt, hur träffades folk tidigare, innan apparna.
Man kanske såg någon på ett Cafe eller Affär, då började man gå dit oftare i hopp om att mötas igen, eller om man såg någon på gymmet/tennisplanen då investerade man tid på att träffas där igen, och sedan krävdes modet att säga "Du verkar trevlig, vill du gå och ta en kaffe efter träningen någon dag", först efter det började man lära känna varandra.
Man hade ingen chans att nätstalka och gräva upp din fasters babybilder på dig, eller se hela din vängrupp samlad på ett ställe, se vilka gemensamma bekanta ni har, och kanske inse att det är mest folk du inte vill umgås i din vänkrets.
Låga insatser, lätt att vaska en giv helt enkelt