1. Alla tjejer är inte likadana. Det är omöjligt att veta vad en person kommer tycka, oavsett kön.
2. Det beror väl en del på vad ni har sagt och pratat om. Har ni tagit upp att ni söker efter nåt seriöst så kanske det är mindre lämpligt om du inte vill riskera att såra henne.
3. Det finns faktiskt tjejer som bara vill ligga också, vi blir inte automatiskt asexuella när vi är singlar.
4. Skulle det ändå vara så att hon inte är intresserad av att ligga med dig om det inte blir något mer så kommer hon troligtvis inte vilja ha sex redan på andra dejten, så du lär märka läget om du försöker.
5. Låt inte bli att höra av dig efteråt. Tappar du intresset, meddela det. Det värsta som finns är folk som låter bli att höra av sig och tror att alla ska fatta vinken, så svårt är det inte att skicka ett sms och meddela att man inte har nåt intresse av mer och jag kan garantera att det uppskattas mer av mottagaren än tystnad.