Singeltråden

Menade inte att du hade sagt så heller, men du är inte den enda som tjatar om att tänka positivt. Även den bästa av de bästa dagarna i mitt liv har det gjort ont, och hur positiv jag än är i övrigt så är det väldigt frustrerande. Jag får riktigt ont av att köra hoj, jag har svårt att ta hand om hästen och alla vardagliga måsten, så som städning, diskning och annat monotont funkar bara ett par minuter i stöten, sen måste jag göra någon annan rörelse ett tag för att det inte ska bli outhärdligt. Det inkräktar liksom på livet exakt hela tiden. Som ett exempel så har jag inte vaknat en enda morgon på mååånga år utan att ha ont i huvudet. (Ja, jag har testat specialkuddar och grejer hit och dit..) När det är så pass är det lite trist att få höra att det inte är något fel på en. Och jag gnäller inte speciellt mycket om detta, om man tänker på hur illa det faktiskt är.

:krama

Jag är nog för positiv för mitt eget bästa ibland och jag förstår om du vill slå mig på keften. :hihi Men du skulle ha hört mig förr, JAG GNÄLLDE och klagade jämt och då menar jag jämt. Det var en gammal chef till mig som påpekade detta för mig en dag och det fick mig en tankeställare att börja ändra mitt tankesätt. Hon ville oxå slå mig på keften. Alltid retar sig nån på en.

Har du testat akupunGtur? En jobbarkompis till mig som har varit sjukskriven i åratal har testat det och det hjälper iallafall lite mot smärtan. Hon har whiplash efter en bilolycka.

Hoppas iallafall att du blir bättre och att dom kan hitta nåt som hjälper dig och ge inte upp. :pannkyss
 
På tal om något helt annat, så hämtade jag en liten unge på ett dagis idag, 17,15, och körde honom till ett annat dagis, som hade öppet längre. Han pladdrade på som fan där i baksätet, så jag frågade honom hur dags mamma/pappa sen skulle komma och hämta honom. Då svarade han lite ledset att de nog inte kom innan 19, det gjorde de aldrig. Tydligen hade han blivit lämnad runt 7 på morgonen. Han hade inga syskon heller. (Ja, han hann berätta väldigt mycket under färden, truten gick i ett.) Men är inte det lite tragiskt, att den stackars ungen får vara på dagis halva dygnet? Man märkte ju på honom att han inte tyckte det var jättelajbans.

Tragiskt milt uttryckt.
Jag mår dåligt när jag jobbar över och Felicia, Michelle och Madelene sover när jag kommer hem på kvällen.

Det är det.
Men ibland är det inte mycket att göra åt saken :(

jo det finns det faktiskt!!

Och den andra halvan sover han...undrar om han känner sina föräldrar. :död


Skrämmande
 
Lite det jag menade.. Man vet väl när man skaffar barn att det faktiskt är tidskrävande? Ingen människa mår bra av att känna sig oviktig och åsidosatt. :död

Min ena syrra har blivit av med vårdnaden i tre fall av tre så NEJ såna där människor tänker inte innan dom släpper in den.:huvet
 
Lite det jag menade.. Man vet väl när man skaffar barn att det faktiskt är tidskrävande? Ingen människa mår bra av att känna sig oviktig och åsidosatt. :död

Caroline har varit hemma mycket med barnen fram tills de började skolan just för att vi skulle slippa ha dem på dagis från halv 7 till 5 på dagarna.
Visst vi förlorade pengar men vafan vi ha r haft mat på bordet och hela och rena ungar
 
Caroline har varit hemma mycket med barnen fram tills de började skolan just för att vi skulle slippa ha dem på dagis från halv 7 till 5 på dagarna.
Visst vi förlorade pengar men vafan vi ha r haft mat på bordet och hela och rena ungar

Ja, det är ju ett vettigt tankesätt!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top