lorkan skrev:2592374Ligger inte CCX/R på ungefär samma siffror som Veyronen? Fast 10 miljoner billigare och som världens snabbaste serieproducerade bil?
Och den har väl inte en suck mot Furstens fighterturbobusa?![]()
Vad jag vet så har inte CCX inte blivit seriöst testad ännu, så svårt att hitta riktig fakta. Äldre CCR klockades på 386km/h så CCX borde iaf pinna på lite fortare än så, fabriks fakta är väl 395 om jag inte minns fel. Veyron är den enda som spräkt 400km/h vallen klockades på 402km/h, test av automotorsport nu senast. Så långt efter är inte CCX iaf.
Vad gäller turbo busiga busen så är den säkert snabbare iaf upp till 300km/h. Sen tar nog luftmotståndet ut sitt rätta speciellt då utan kåpor lär det blåsa ganska så friskt. Vet inte utväxlingen på Busan om den ens gör 400km/h tveksamt.