SH Rörigt med all jävla reklam

Lätt åtgärdat, angående att slippa reklamen, installera en Adblock plugin i din browser. Ang signaturerna, gå in på din profil och välj att du inte vill se signaturer :tummenupp

Tack för tipset ang signaturer :tummenupp Nu slipper man läsa om folks bandagar och all annan skit folk skriver där..
 
Tack för tipset ang signaturer :tummenupp Nu slipper man läsa om folks bandagar och all annan skit folk skriver där..

Ge en mer detaljerad förklaring var man gjorde det, hittar inte.

Ja man blir ju lite trött av att behöva rulla ned mellan varje inlägg pga att folk ska skriva hur många hojar dom sett, eller om dom kört på nån bana eller inte.
 
blipp och blopp...

Att annonser finns är bra, både för sajtens intäkter och för att många annonser innehåller intressanta (mc-relaterade) saker.

MEN...allt blippande och bloppande i annonserna....

Istället för ett positivt bidrag till innehållet blir det en belastning.

Många asiatiska sajter blandar färger, former och rörelse som mest är epilepsi-framkallande.

Tyvärr rör sig SH åt samma håll. Och helt plötsligt börjar folk hitta sätt att blockera. Inte bra för någon.

Gör om, gör bra!

/Stefan
 
Prisjaktreklamen för högtryckstvätt stör jag mig fett på,
sticker ut från sidan design rätt väl.

Sas det inte när sh köptes att reklamen skulle vara hojanknyten?
Fet Macdonaldreklam högst upp nu med.

Untitled.png
 
Såklart heter du Stig också. Surgubbe?
..

Betala eller klaga inte. Tycker du ska vara glad att det är gratis.

Ja, och du heter Eric.. Men det är ju ditt problem :D

Jag kan absolut betala ett medlemskap om det gick rakt ner i Swedies ficka och att vi då slapp reklamen..

Men då skulle det bli ett jävla liv på folk, så det är väl inget alternativ..

Som ngn sa, det skulle väl vara mc relaterat.,.

Skulle det vara mc relaterat och inte med någon disco lampa funktion på bannern så skulle det vara bättre
 
Prisjaktreklamen för högtryckstvätt stör jag mig fett på,
sticker ut från sidan design rätt väl.

Sas det inte när sh köptes att reklamen skulle vara hojanknyten?
Fet Macdonaldreklam högst upp nu med.

Jaa fii fään va aptråkigt stelbent reklam för högtryckstvättar i kubik!! Swedie, så här skulle ni utformat annonsen istället...:tummenupp

[YOUTUBE-ID]YNDe3cJE4F8[/YOUTUBE-ID]
 
Jag pallar inte med Flash (rörliga annonser) så jag har normalt alltid Flash avstängt. Att Adobe dessutom kommer god två efter Microsoft i att producera intressanta säkerhetshål (ett intressant säkerhetshål är ett säkerhetshål som finns i så många datorer så det blir lönsamt göra ett hack som utnyttjar det) är ytterligare ett skäl att ha Flash avstängt. http://eforum.idg.se har varit likadant men de har bättrat sig genom att inte köra Flash utan stillastående annonser till de som inte har Flash aktivt. Jag är själv intresserad av annonserna och tycker det här är trist. Att jag inte kan se dem. Såg nått smart som jag tyckte på en site. Annonserna låg som en eller två textrader + länk mellan varje inlägg.
Dvs enbart text. Dels såg jag vad det handlade om. Dels störde det inte. Men bara lugna ner annonsörerna så att om man inte har Flash det istället kommer en vanlig ruta med text. Att köra med Flash är ju som att säljaren talar till kunden i affären via en megafon med 110db ljudvolym. Många människor skulle ju gå direkt ut. Och försöka hitta en normal säljare hos nån annan firma.
 
Det tittas på att reducera antalet annonser. Problemet är ju då att de som är kvar måste betala mer.

Och notera, att driva en sida som sporthoj med dess trafik osv är inte gratis. Och målet är alltid en vinst vid årets slut. Så drivs företag.

Jag är medianen mellan medlemmen och Egmont, som äger sidan.

Att lägga alla annonser på en undersida vore ett gravt misstag. Skulle du själv som företagare betala för att ligga på en sida som då bara ett par få procent skulle besöka? Tyvärr, ingen bra idé.

Det är bra som det är - och för gnällkärringar så finns som sagt Adblock.
Däremot hade det varit kul om "Modellspecifika diskussioner" visats på första sidan.
 
Adblock, svårare än så är det inte.

Ang. sidan så tycker jag verkligen inte den är "jättefin" snarare utdaterad designmässigt, inget jag bryr mig om dock.

Det värsta som skulle kunna hända vore väl om man bytte till någon "modern" design, sånt skräp gör aldrig något bättre för den som faktiskt vill använda sidan och inte bara visa hur snygg den är.
 
..jag håller med, det lär väl gå att ställa lite krav ändå på annonsörerna.
Blir det för drygt kommer folk blocka, då tjänar ingen på det.

Och med IE9 är det inte svårare än att lägga till en TPL (Tracking Protection List), ett klick på en länk och vips är annonserna borta.
 
Sålänge reklamen är mc-relaterad tycker jag det är helt ok. Och att det inte är reklam mellan inläggen i trådarna.
Vad som är bra är att om tråden är tillräckligt lång så försvinner ju bannersena när man skrollat litegrann, hade det vara reklam hela vägen ner hade det förmodligen stört mer.
Har faktiskt fått användning av en eller två banners på sidan.


Kolla på aftonbladet nuförtiden förresten, det är ju tom svårt o hitta nyheterna!
 
Last edited:
Har överhuvudtaget inte märkt att annonserna ändras hela tiden! förrän nu - skit också:huvet nu blir jag också irriterad:mad:
 
...jag surfade in här från jobburken, och dra åt h-vete hur det ser ut, det blinkar och donar.

Förstår inte annonsörer (och sajtens ägare) att man skjuter sig själv i foten med detta elände, det är ju inte raketforskning att döda annonseländet, och då tjänar ingen på det?

Sansa sig för h-vete, sportkamera.se och motoaction.se och 24mx.se kommer ALDRIG få kränga något till mig. :grinigöverbelastadithora
 
Hört talas om adblocker? sök på google efter det och skriv om du kör som jag "adblocker google chrome" så hämta hem det så försvinner all reklam på alla sidor, finns även till jailbreakade iphones:tummenupp
 
Nyheter
Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Back
Top