Sachs 50 cc cross motor, startfjäderskruv

asfalt svarvare

pain in the ass
Gick med
2 Mar 2012
Ort
i en lekstuga
Hoj
push montana 3c
halloj!!
det som inte får hända har hänt- under motorn sitter där ju 2 st skruv- en för olja uttappning och den andra som håller start fjädern.
av misstag har startfjäderskruven lossats!!, vad innebär detta egentligen för fortsatt användande??
är där nått inne i motorn som kan ta skada av att fjäderspänningen har släpps??
jag ska klyva motorn senare i vilket fall som helst och fixa detta men för stunden är det inte aktuellt, utan att det är RIKTIGT nödvändigt för fortsatt körning.

ngn som har pillat på dessa små motorer och vet eller har erfarenhet??



//jj
 
Såg att det va ett årsen fick du ordning på motorn?
Skrev till dig vet inte om det kom fram som privat meddelande
Hör gärna av dig
 
Last edited:
halloj!!, tack ska ni ha för att ni har engagerat er i detta- till compcam, jodå, husse (herr lagerblad!) har haft sina små fingrar inblandade. det första problemet med startfjäderskruven var busenkelt att fixa, men efter det så kördes det på sviestad i fjor med resultat att stacken skar i stor ändan (men det var bra klang i henne dom varv den gick!!:)), så herr lagerblad fixade i en ny stake och lager- så nu går hon fint igen!!

//jj
 
Back
Top