Söker lite svar ang sporthojsköp

Robin92

Ny medlem
Gick med
11 Feb 2011
Ort
Sala
Hoj
00
Hej, är relativt ny med motorcyklar men jag längtar tills jag någon gång äger en egen hoj och innehar ett A-kort.

Till grejjen, jag ska ta ett A körkort för begränsad MC på trafikskola.
Hur ska man övningsköra hemma, med handledare eller?

Sedan, tänkte köpa en nybörjarhoj, för runt 20 tusen kronor, ska jag bara köpa en på blocket eller hur ska man göra?
 
Vad jag har hört så ska Honda CBR 600F vara en bra nybörjar hoj. den är betydligt billigare i försäkring än R-Hojarna men ser endå jävligt sportig ut
 
Välkommen till klubben.
Vad du bör tänka på mest vad gäller hoj är väl att den passar dej storleksmässigt. Sen är det en jäkla djungel om du vill köra upp på din egen hoj istället för att hyra körskolans.
Just mellankort finns det inga hojar som landar i original utan det måste strypas för att både effekt och kubik gränserna ska klaras.
Kan rota fram sifforna om du inte hittat dom själv.

Angående hur man övningskör hemma så är det med handledare precis som för bil. Handledaren ska antingen köra egen HOJ eller sitta bak på din. Alltså inte i bil.
Han måste ju såklart även vara godkänd som handledare för dej men det ska inte vara några problem om han haft sitt körkort i 5 år eller något sådant.
Glöm inte skylten heller. Finns väldigt fräsiga reflexvästar med ÖVNINGSKÖRNING skrivet på ryggen. Går även ha när man cyklar mörka kvällar och sånt.

Ett tips är att fixa alla papper och tillstånd nu direkt för väntar man tills säsongen drar igång kan det ta väldigt lång tid.
Annars så är det bara lycka till och öva mycket krypkörning. Skrapa knän kan man göra när man fått kortet.
 
*/ ?>
Nyheter
Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

Back
Top