Hyperdrive
Time is the fire in which we burn
Idag blev jag påkörd av en bilist (det är ingen större fara med mig) och bilistens leasingbolag vill hävda att jag är skyldig till skada på bilistens fordon. Är det någon som har några rekomendationer?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag vet ingen jurist men vad hände? Nyfiken...
Det spelar väl ingen roll vad leasingbolaget säger, det är snarare viktigare vad försäkringsbolagen och polisen säger?![]()
Det finns omständigheter som gör att de kan ha rätt till viss del och jag vill veta om det är värt att försöka försvara sig eller om det är lika bra att ge upp och betala på en gång. Det kan ju bli dyrt om jag bestrider detta och får betala rättegångskostnader och grejer.
Frågan är vad kan bevisas???
Leasingbolaget säger att du är vållande... Kan dom bevisa de????
Va som är fakta å bevis är att du blivit på körd bakifrån...
Man skall välja sina strider med omsorg.
Nu förstår jag inte. Är det riktat till mig eller någon annan?
Man skall välja sina strider med omsorg.
Hmm, söker Du specialiserad trafikjurist för att bedöma själva händelsen eller handlar det om en avtalstolkning som en mer generell avtalsjurist kan hantera?
Ptjaa, då blev urvalet genast mer begränsat. Det är sällan Du hittar någon trafikjurist, de brukar väl mer ofta sorteras under försäkringsrätt? Får Du inte napp här skulle jag trots allt kolla med någon av de byråer som jobbar med SMC (trots att den närmaste finns i Västerås):Det är en trafikjurist som är van att jobba med diverse dispyter som jag skulle behöva.
Jag får den uppfattningen att du är vållande (iallafall delvis vållande) varför tar du inte ansvar för det?
Lycka till!
Du måste ha en satans självrisk på trafikförsäkringen om det skall vara lönt att blanda in en jurist.
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |