Sålt cross, nu ångrar sig köparen..vad gäller?

Personligen hade det tagit emot lite för mycket att kompensera den där killen. Min grundansats är att båda sidor ska vara nöjda när man skakar hand. Strular det i nära anslutning till köpet, ja då kan man ta en sansad diskussion.

Att som den här pajasen höja tonläget direkt efter en deal och hota med tinget tyder antingen på en strategi eller allmänt dålig koll på det juridiska regelverkat när man köper beggat privat -eller en kombo.

Det är frestande att ge med sig bara för att bli av med någon men den här killen hade jag inte gått till mötes. Dels är han ute och cyklar juridiskt (givet att du talar sanning) och dels verkar han ha en agenda.

Mina två cent
 
Till råga på allt så har denna vän av ordning skickat ett ofrankerat brev och skrivit min adress på avsändarsidan för att smita ifrån portot. Höjden av snålhet.

Alltså hur jävla snål och pinsam får man va:död

Skönt att det löste sig....
 
Nyheter
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top