Så har man klantat sig igen...sydskanes..

GSXR1100R skrev:
Ja du Glappa, det finns vid varje körtillfälle 3 grupper ggr 25 platser = 75 st som får köra, tänk dig om vi hade 750 medlemmar, då skulle endast 10% av medlemmarna få köra vid varje tillfälle, men klubben skulle håva in fett med stålar, då om något skulle det klagas.

Redan förra året så fick man hänga på låset om man ville köra, grupperna fylls ofta på ett par timmar, det räcker altså inte att vara snabb på banan, man måste vara snabb vid tangentbordet oxo.

:pannkyss

Du både tänker rätt och räknar rätt, i en sån stor klubb vill inte jag sitta i styrelsen, ty då blir plötsligt allt gnäll motiverat :tummenupp
 
Eller som man säger... Bättre liten o rapp än stor o slapp.... tänk på de :gnissla
 
GSXR1100R skrev:
Redan förra året så fick man hänga på låset om man ville köra, grupperna fylls ofta på ett par timmar, det räcker altså inte att vara snabb på banan, man måste vara snabb vid tangentbordet oxo.
:pannkyss

Den i huvudsak största anledningen till att jag inte körde mer än två gånger på sturup under förra säsongen var att jag inte hade tillgång till internet under den tid på dygnet de 25 platserna i min avsedda grupp bokades upp. Förhoppningsvis ser kommande säsong annorlunda ut. Blir det som jag tänkt mig funderar jag på om man inte borde försöka hyra hyra en plats att förvara motorcykeln lite närmare banan för att slippa pendla Helsingborg- Sturup vid varje tillfälle på motorcykel.

Slutligen en stilla undran. Inte borde väl medlemarna själva ha möjlighet att sälja sitt medlemskap vidare till vem som helst (till högst bjudande) den dagen de inte avser köra mer?
 
Harmon Rabb skrev:
Blir det som jag tänkt mig funderar jag på om man inte borde försöka hyra hyra en plats att förvara motorcykeln lite närmare banan för att slippa pendla Helsingborg- Sturup vid varje tillfälle på motorcykel.
Synd att du inte hängt på resten av gänget från Hbg,finns ju en hel del roliga vägar ner till sturup.
Brukar ju bli ett gäng på 3-10 st som drar ner förutom vi som kört med racehojar.
 
Zmurfen skrev:
Synd att du inte hängt på resten av gänget från Hbg,finns ju en hel del roliga vägar ner till sturup.
Brukar ju bli ett gäng på 3-10 st som drar ner förutom vi som kört med racehojar.

Får hänga på nästa säsong. Alltid trevligt att bekanta sig med nya vägar i sällskap av andra förutsatt att det inte handlar om vansinneskörningar.
 
Last edited:
jag visste inte om jag hade betalat .... men igår så droppade det ner ett grönt litet kort som det stog #200 på :tuttar
 
Snälla,skit nu i att spamma denna tråden åt helvete....det kan jag öppna en ny till...eller ta valfri från Madicken...Jag vill seröst köpa/överta ett medlemsskap i sydskanes....ring om du kan hjälpa mig 0705-182615 Mvh Johan :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Back
Top