Så har dagen vi alla väntat på kommit...

Spiken

aka. Strajpen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Nässjö
Hoj
KTM Freeride 250R 2016 | KTM 640 SM 2002
Läste idag på första sidan i tidningen City om hur folk i rinkebyområdet blir "terroriserade" av småpojkar på minimotorcyklar som kör i full fart på trottoarer, gångvägar osv. Nu kommer nog inte de blåa väktarna längre se med blidkande ögon om man någon gång skulle få för sig att rasta moppen offentligt istället för i det lokala p-huset.
Trist tycker jag, men denna dagen har hela tiden varit mer en fråga om "när den ska komma", inte "om den ska komma"... Exploateringen av dessa små kineser har ju varit enorm det senaste året, synd bara att folk inte kunnat hantera det på ett lite bättre sätt.

Hela artikeln finns att läsa här: http://www.city.se/Arkiv/City/2005/06/City-2005-06-13.pdf
 
Jepp, läste det också... Tänkte exakt samma tankar... :-S
 
Finns några "ungar" på mitt jobb som har/ska skaffa sig sådana tror de.

Brukar "hota" med att de bara får framföras på inhägnat område, och det finns inget sådant där så då kan fabror blå komma och ta dem/den.

"jaha, kan de verkligen göra det", säger ungarna. "Ja visst kan de det" säger jag då. Snacka om att ungar ibland är dumma :lol :rofl
 
Jag har faktiskt aldrig sett någon minimoto ute på någon väg eller något annat ställe som man inte ska köra med dom på. Inte parkeringar eller liknande heller. Bara sett när folk kört på Lockarp när jag själv varit där med karten... haha va skoj det ser ut :hihi
 
Typiskt Rinkeby....

Dom där små tvåhjulingarna som visslar omkring i tex Arvika är ju registrerade mopede minsann, men vi vet ju hur dom är i Rinkeby.
 
Spiken skrev:
Läste idag på första sidan i tidningen City om hur folk i rinkebyområdet blir "terroriserade" av småpojkar på minimotorcyklar som kör i full fart på trottoarer, gångvägar osv. Nu kommer nog inte de blåa väktarna längre se med blidkande ögon om man någon gång skulle få för sig att rasta moppen offentligt istället för i det lokala p-huse bla...bla...


läste de på t-banan på väg in till jobbet igår, city har skrivit många fel! T.E.X "Man måste ha mc kort för dom" och "dom där kostar 15.000" och de sades från en expert!!!!

den billigaste Kinamoton som man kan köpa hos mej kostar 2790:- och de e dom rinkeby bor köper och sen frågar dom till och med att om dom kan ta de på avbetalning eller pruta. SÄLLAN!

Och inte nog me de. Dom tror att dom kan åka till skolan/jobbet på dom, och värkligen tror att de är lagligt att framföra dom på bilvägar.
 
Last edited:
Firewheel skrev:
läste de på t-banan på väg in till jobbet igår, city har skrivit många fel! T.E.X "Man måste ha mc kort för dom" och "dom där kostar 15.000" och de sades från en expert!!!!

den billigaste Kinamoton som man kan köpa hos mej kostar 2790:- och de e dom rinkeby bor köper och sen frågar dom till och med att om dom kan ta de på avbetalning eller pruta. SÄLLAN!

Och inte nog me de. Dom tror att dom kan åka till skolan/jobbet på dom, och värkligen tror att de är lagligt att framföra dom på bilvägar.
Men kan du skicka ett pm till mej med webbadressen till din "affär"?
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top