Robban_C
Gubbfan åker knarr!
Reklamavaddå?Skorpan skrev:... imon blir det reklamationsnämnden
Ett tips är att det tar rätt dåligt när man bevisligen använder sig av hemgjorda uttryck.

Dsv om du istället pratar om Konsumentverket och Konsumentköplagen så kanske det tar lite mer än egna uttryck som bevisar att du inte kan juridiken runt det där.
Läs på: http://www.konsumentverket.se
Om konsumentköplagen: http://www.konsumentverket.se/mallar/sv/artikel.asp?lngArticleID=147&lngCategoryID=892
Konsumentköplagen: http://rixlex.riksdagen.se/htbin/th...ASE}=SFST&BET=1990:932&${TRIPSHOW}=format=THW Sök på sidan efter "Fel på varan".
Ett litet tips i all välmening.

Men som Don Quixote skrev, passformen på såna här bitar brukar vara sisådär och tvingar man dit dom med våld så kommer något att gå sönder förr eller senare. Kan ju alltså hända att handlaren hävdar att du har monterat fel. Eller nåt sånt.
Köpte en gång en ny (replika) stötfångare frma till en Corvette -74. Stor glasfibermoj som skulle efterlikna den ordinarie polyuretanfångaren. Trist bara att den var 20 mm för bred på höger sida och 10 mm för smal på vänster sida. That´s life! Bygga om!