Sååå förbannad!!

Tommy skrev:
Tråkigt som fan :(.

Sen ska man ställa hojen där så många som möjligt ser den och inte tvärtom.
På avenyn i gbg är det alldrig någon som pillar på nån hoj.
Massvis med folk som ser om någon skulle vara framma och försöka stjäla eller förstöra.

Det stod säkert 200 pers 50m ifrån den på en större parkering, samt att det var en 4-5 polisbilar i området.

Nästa gång stannar hojen hemma! Eller så lämnar jag den inte ur sikte.

Farsan och jag konstaterade idag att det inte var någon som rispat den med nyckel utan att den vält på en cykel eller liknande. Men någon måste ändå vält den med flit. :mad:
 
Hagster skrev:
Det stod säkert 200 pers 50m ifrån den på en större parkering, samt att det var en 4-5 polisbilar i området.

Nästa gång stannar hojen hemma! Eller så lämnar jag den inte ur sikte.

Farsan och jag konstaterade idag att det inte var någon som rispat den med nyckel utan att den vält på en cykel eller liknande. Men någon måste ändå vält den med flit. :mad:

Jo, det skall ju mycke till för att en hoj bara skall välta!!! (Om det nu inte va mjukasfalt osv.... men det hade du ju checkat).
 
Vilken tur att man inte kom dit med hojen (ner till hamnområdet alltså ) igår då.... de är RÄTT så osäkert...

En arbetskamrat till en polare som jobbar i karlstad hade parkerat sin gixxer 1000 -02 precis utanför en affär på våxnäs, där det var STORA fönster in till affären.

När an kom ut, var det nån som hade knuffat omkull hojen, och det fanns inte en jävel som sett nått/brydde sig... det är för jävligt! :mad:
 
Jag tycker verkligen synd om dig, som vissa skriver, lämna ALDRIG din cykel utom synhåll, i synnerhet inte i stan. Om det varit min hoj & jag sett killen så hade jag slått ihjäl fanskapet på plats. :mad:

Jag har sett folk provsitta andras hoojar & bett dom dra åt helvete & inte röra det som inte är deras. Tyvärr finns det aldeles för många av den typen ;)

/n
 
Hagster skrev:
Det är hamnfestival i Karlstad. Vilket resulterar i mycket folk i rörelse och även en hel del fylla.

..............................

För er Karlstadsfolk så stod hojen till höger om entren till Vägverket om ni hört/sett något.

En cykel jag hade tidigare råkade ut för ett liknande missöde.
Den var så svart som en cykel kan bli.
Hade ställt den på centralstödet och sen kom en jobbarkompis in och sa att min båge låg ner...
Gissa om jag blev glad.
Denna gången var det inte någon fest eller något utan någon pundare som kört rakt in i hojen med bil!!! Såg väll inte cykeln mitt i natten eller något?

Ett tips till dig är att köpa ett mc plast överdrag.
Visserligen inte någon brudmagnet men du har en hel båge som inte någon satt sig på eller av misstag "råkat" repa.
Kostar 300kr typ på biltema och tar inte någon plats skicka in det under sadeln när du åker typ.

Lycka till och död åt alla förstörare. :whip
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top