Sätta ditt enkelförgasare på min Yamaha TT600RE?

Gnutten

Pensionerad motardpilot
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Tokholm
Hoj
Lillgrabbens mc i plast
Hej

Tänkte höra med er som är kunniga på förgasare om denna operation kommer fungera, dock måste jag kontrollera så att inte ramen är i vägen. Gillar inte dessa dubbelförgasare som sitter på dessa TT600 som är lite av en hybrid vaccum/trottel. Vet att det kan bli lite knöligt med att få det att passa på luftburken men tycker det är ett mindre problem. Jag skulle vilja veta för och nackdelar med denna operation.

T,ex detta har jag funderat på och har sökt en massa att detta bör passa.

Förgasare
http://www.ebay.de/itm/121329244594?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

Insug
http://www.ebay.de/itm/1999-Yamaha-...ors_ATV_Parts_Accessories&hash=item43c8e8d47f

Har hört mig för och flatside t,ex TM40 kan bli väldigt känsligt.
Har även läst här men SRX har en annan ram så där passar det bättre med enkelförgasare.

http://www.srx600.net/faq/faq.php&heading=FAQ

Tack på förhand ni som är kunniga på detta område
 
Delorto har trim föggar till just tt600 och xt600 japan moddellerna.. nyare ftån spajnen typ ttr o tte tror jag inte delortos trim föggar passar på.
 
BST 40 är det man brukar försöka byta bort på stånkor när man vill ha lite rappare gång. Mikuni TM 40 är en bra budgetförgasare och Keihin FCR39 eller 41 är mitt val om du kan.
 
Tack för alla svar.

Boris JR: För och nackdelar med en enkel där just TT600R/RE är anpassad med dubbla = CV & slide trottel variant. Har blivit avrådd att byta till just enkelförgasare för jag tappar mkt botten samt kan gå lite oroligt.
 
på kompisens bigbore xt600 1988 med vassare kam högkomp wiseco annan pipa portat och större ventiler,, denna byggde vi på ett par RS36 det fungerar skit bra med xj900 insugsmuffar, ruppar iväg så det räcker till:tummenupp
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Back
Top