Sämsta hojen?

Mest besviken på är nog SV600 kring 2004, sällan jag kört en hoj med så dålig framgaffel...
 
Jag sällar mig till dem som tycker du skall avstå från en customhoj.
En del är snygga men där slutar fördelarna med de flesta.
Jag skulle möjlgen kunna tänka mig någon av de allra största modellerna där rejäl ram, gaffel och sving är OK då vikten kvittar.
I din situation där jag antar att du vill ha en snygg hoj med möjlighet till att sätta personlig prägel på den, så gott det nu går när alla köper samma bling frång Kina och skruvar dit, skulle jag förorda någon av alla retro- eller scrambler-modeller som finns från etablerade tillverkare, inte Blocketbyggen.
En Retro Triumph, Royald Enfield, Kawasaki kanske funkar.
Du kommer ändå att byta hoj efter en säsong ovsett vad du köper, men en custom är nog inte lätt att bli av med.
 
Ja, jag minns att den var kul att köra med hyfsad knuff men den där gaffeln är fortfarande referens för bottenskiktet inom gafflar
 
Värt att begrunda är ju också vart närmaste verkstade/märkeshandlare ligger. Är rätt gott att bara kunna hämta upp lite reservdelar etc på vägen hem en vanlig dag.
 
Sämsta som jag kört är i alla fall en Suzuki LS650. En customstånka som knappt orkade upp i 110 och vibrerade helt utan charm. Dessutom var varvstoppet så lågt satt och effekten så dålig att man somnade.
 
Jag har precis läst igenom tråden och min värsta upplevelse utan konkurrens var runt 1979-80 då jag hade en kompis Triumph 57:a Chopper med stelbensram hemma hos mig då kompisen saknade körkort. Hojen trivdes bäst i stan upp till 70 Km/h då vibrationerna fungerade som fartstopp. Pressade upp den i 90 Km/h vid ett tillfälle då jag ville se vad den gick för, då hade samtliga kroppsorgan bytt plats med varandra:3freak

Desto roligare är min småtrimmade 701:a sm.
Ju smalare, kurvigare och mer kuperad väg desto roligare är den,
tom roligare än sporthojen i den miljön:)
 
Hm. Det måste vara en V-rod jag provkörde när dom kom. Säkert en bra hoj enligt många, fungerade bra. Men jag gillade den inte. Det är ju sporthoj som gäller :-)
 
HD sportster..
Bromsar obefintliga. Ram av överkokt spagetti.
Absolut inget drag i spisen överhuvudtaget.

Näst sämst som många andra yamaha virago 535.

Sedan Suzuki 750 gt

Nu kommer yamaha Rd350.
 
Köp en custom om du är sugen på en sådan. Spelar ingen roll hur pass bra andra hojtyper är ifall suget inte finns där. Jag tycker personligen du kan välja hoj i princip uteslutande på magkänsla. Som så många andra redan skrivit så är det en enormt stor chans att du ändå kommer byta redan efter någon säsong eller två. Om du låter andra styra, eller t om kanske övertala dig till en viss modell eller hojtyp, är risken stor att du inte ens kommer få särskilt roligt på vägen dit. Köper du i stället rätt (för stunden) från början slipper du fundera vad som kunnat vara.

Sämsta hojen jag kört är nog förövrigt en Yamaha XZ 550. Men den var ändå trevlig på sitt sätt.
 
Ja, helt rätt tänkt. Men en hoj för en halv mille...:yoparty

Det kan ju även vara åt andra hållet. Den hoj som får mig att le fånigt, både stillaståendes och körd, är den gamla gsf1200'an jag fick loss för 11k. Har nu gått ytterligare 4,000 billiga huliganmil utan att gnälla det minsta. Kejrå, den fick lukta på ny olja efter 2,000 mils körning som morot, det är allt.
 
Vidrig-jago som nån kallade den här på forumet. Det är verkligen den fula ankungen. Ful som stryk. Men fy fan va snygg när den blir ombyggd till kaffe räser
 
Sämst, utan motstycke, torde väl ändå vara denna styggelse...?

I övrigt säger jag som Povel Ramel: Köp inte en zebra (odugligare hEst får man leta efter...)
 

Bifogat

  • BMW-C1-image.jpg
    BMW-C1-image.jpg
    549.4 KB · Visningar: 26
Sämsta som jag kört är i alla fall en Suzuki LS650. En customstånka som knappt orkade upp i 110 och vibrerade helt utan charm. Dessutom var varvstoppet så lågt satt och effekten så dålig att man somnade.

Instämmer, både angående hojmodell och anledning. Min körskola hade en sån när jag tog lappen i slutet av nittiotalet, ett rätt konstigt val. Det gjorde det iallafall än mer klart för mig att det är sporthoj man ska åka, inget annat.
 
Bra tråd att fråga i, vad hände med alla dom där Kines glidarna på runt 250cc som importerades hit?

Jag blev erbjuden att överta en som hade blivit stående, men hade inget som helst sug att göra det.

Dom var förvisso billiga i inköp, men hade en värdeminskning på 110% på ett år...
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top