BlöjRäsern
Gränsfall
Om en ryskboren person vill förklara något och knäpper mot halsen med pek- och långfingrarna, vad betyder det?
Kroppsspråk för knark?
Kroppsspråk för knark?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det kan förvisso vara så att vederbörande har alkoholproblem men det var nog troligast att han ville bjuda på en borstare då, givet sammanhanget.
Det kan förvisso vara så att vederbörande har alkoholproblem men det var nog troligast att han ville bjuda på en borstare då, givet sammanhanget.
Det var en kompis som hjälpte en rysk kille med en trasig bil. De hade ingen riktig gemensam talspråkplattform så när han erbjöds ersättning så kom detta på tal när kontanter undanbeddes.
verkar märkligt, har aldrig varit med om att det skulle betyda att det skulle bjudas på sprit, men vad vet jag, det finns ju avarter överallt....![]()

Jahaa... Själv vet jag inte men det första min rysktalande fru sa var att man genom tecknet vill bjuda på sprit, fast som en invit att kröka ihop alltså. I andra hand som ett tecken på att någon har problem, hon använder själv tecknet rätt ofta eftersom hon tror att alla med lite röda kinder är alkisar. Något hon är van vid från hemlandet![]()
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |