Runt framlyse mindre än 180 mm

Björn F

Gudomlig sporthojare
Gick med
20 Oct 2006
Ort
Stockholm
Hoj
-
Hallå,

Jag söker efter ett lite mindre framlyse. Det borde ju inte vara så svårt.

Diameter ca 150-160 mm, i alla fall mindre än 180 mm.
H4 och parkering, det finns en massa gamla 70-80-talshojar med 35/35 W
Ingen Batesliknande lampa med sargen som sticker upp.
Fästen på sidorna, inte en bult på undersidan.
Inte alltför djupt så det ser avlångt ut, lite platt lykthus.

Jag har kollat de flesta sajter, webbshopar och kataloger. Jag har fluktat på blocket och har ganska bra koll på hojar från 70-80-talet. Jag har försökt med en hojskrot men fått överprisat skrot eller tips på att köpa nytt.

Någon som har lite tips?
 
Lite över 130 pers som inte heller hittat mindre lysen.
Jag kanske får vika mig och rätta in mig i sjutumsledet.
Är det någon som bytt lampinsatsen från 35/35 till en H4? Borde finnas insatser på Biltema som passar.
 
Tack för länken.
De med H4 hade inget parkeringsljus. Andra hade bara 25-35 W. Det fanns ett från en gs 500 men då var det 6,5".
 
biltema stämde in på allt du vill ha utom fastsättning.
kanske göra en egen modell av fastsättning på sidorna?
5 1/2 tum h4 parkering.
 
Tack för svar. Jag tänkte att jag skulle återkomma med vad jag kom fram till.
Det finns traktorlysen med H4 och parkering (och med 40/45W och utan parkering mfl varianter) Buggylysen är ungefär samma. Finns även större. En del buggys kör med hojlampor. Många firmor verkar ha slutat med just buggylysen, Dalhems t ex. Att göra om fästen från ett under till två på sidorna är inget problem.

Jag har ett 7" Banditlyse på gång och även traktorlyse. Ska väl testa bägge för att jämföra utseende och funktion.
 
Absolut! Jag har nog kollat på det förut. Det får bli det. Inte litet men i alla fall inte 7" :)
Tack Geten :tummenupp
 
Mitt projekt går väääääldigt långsamt. Jag köpte ett lyse från en Kawasaki 400 ltd som har h4 och parkering. Funkade bra utseendemässigt. Nya hemmafilade lyktfästen i aluminium. 155 mm är det lyset.
 
Back
Top