jacke25
Ny medlem
Kollat lite på alla trådar om Rs strypningar, men inte hittat nått rakt svar. Kan man fimpa metallbygeln på cdi boxen utan att bestycka om föggen? Om ja fatta rätt så går den bara lite jämnare utan den ?

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

jacke25 skrev:2588302Kollat lite på alla trådar om Rs strypningar, men inte hittat nått rakt svar. Kan man fimpa metallbygeln på cdi boxen utan att bestycka om föggen? Om ja fatta rätt så går den bara lite jämnare utan den ?![]()
men jag tänkte börja med att BARA ta bort cdi strypningen för att den ska gå lite jämnare, men de står ju ingenstans om de krävs ombestyckningen pga av de.125_next skrev:2588347http://images.google.se/imgres?imgu...&prev=/images?q=cdi+rs+125&svnum=10&hl=sv&lr=
dära har du CDIn bestyckning kan man läsa om i FAQ
jacke25 skrev:2588348men jag tänkte börja med att BARA ta bort cdi strypningen för att den ska gå lite jämnare, men de står ju ingenstans om de krävs ombestyckningen pga av de.
125_next skrev:2588354Det får väll du se efter... hålla koll på tändstfitet kolla vad det är för färg och om det bilr:
Svart = gå ner i munstycke
Brunt = låt det va
Vit = gå upp i munstyck ( kan skära om man inte gör detta)
jacke25 skrev:2588392JaJa vet de där, men ja kan inte få tag på munstycken på några dagar, de är därför ja undra om de är nån som VET hur de ligger till?
Mr EmCom skrev:2588544om det är din hoj på bilden så va det nog den snyggaste RS SF som ja har sett![]()
spöket
jacke25 skrev:2588392JaJa vet de där, men ja kan inte få tag på munstycken på några dagar, de är därför ja undra om de är nån som VET hur de ligger till?

|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |