Roundabout Skogås, Haninge - Södertälje, Gnesta

Nemoyama

Ny medlem
Gick med
19 Jul 2017
Ort
Skogås
Hoj
2016, Yamaha MT-07
Hej,

Ny här! :)
Ute åker nästan varje dag från Skogås vidare söderut genom den klassiska bulten och vidare småvägar förbi och bortom Södertälje. På vägen dit brukar jag stanna vid nån fin utsiktsställe för fika eller bara käka en macka och ladda på med kolhydrater.

Efter bulten åker jag mot Skanssundet och tar färjan över. Därefter småvägar till Gnesta, Järna och sedan Södertälje. Därifrån brukar jag antingen åka bulten tillbaka om tiden tillåter eller så tar jag motorväg.

4h_Söder.jpgcollage-1500583411897.jpg

Underbart. Här blir det så små kurviga vägar som får bulten att framstå som en flygplats eller motorväg. Näj men allvarligt så kan det bli väldigt kurvigt, guppigt ibland och det gäller att köra smart och anpassa hastigheten enligt sin körförmåga. Ligga i diket är faktiskt ganska tråkigt, eller motsats från cool eller vad en nu säger men ni fattar poängen.
Skulle vara kul att få lite feedback på sin körstil eftersom det finns alltid saker att förbättra och lärande är kul.

Hänga på? Vill någon hänga med så är det bara hojta till så syns vi :D Jag är ganska flexibel gällande tider.


Regler
* Alla måste ha körkort! Ja, tydligen är det inte så självklart.
* Smart tempo! Vilket betyder att vi anpassar körningen efter rådande omständigheter på vägen. Vill du tävla så finns det banor för det bortom allmän väg, och vill du "glida lugnt" så finns det eldrivna sparkcyklar att köpa.
* Tanka full tank innan vi åker ut eftersom vi ska ju hoja och inte skjutsa varandra fram och tillbaka till bensinmack.
 
Jag kan några bra vägar efter sundet.
Åker gärna imorgon efter frulle. Hojta isåfall.
 
Såg meddelandet först nu men vi kan ut nu och hoja en kort stund. Fint väder i alla fall.
Förresten har du åkt mer Gotland sen 2012? Fina videos, imponerande för mig som är riktig amatör hehe :D
Jag kommer åka en sväng från kl 22 nu ikväll, från Vegabaren i Länna.
 
Wow åka bulten sent på kvällen var helt underbar upplevelse. Såg fler djur än på skansen förra veckan haha, tom en igelkott och de ser man inte varannan dag som rådjur, kaniner och älgar :D
 
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Back
Top