Rost - hur hindrar man det att spridas?

McQueen

Ny medlem
Gick med
11 Nov 2013
Ort
USA
Hoj
Triumph Bonneville
Har en mycket fräsch Ford Focus som har gått 4500 mil, men som har ett par smärre rostangrepp (se bilder) som jag befarar kan sprida sig ganska snabbt. Vill förhindra detta och undrar: vad hade ni gjort?
 

Bifogat

  • IMG_3097.JPG
    IMG_3097.JPG
    65 KB · Visningar: 116
  • IMG_3095.JPG
    IMG_3095.JPG
    52.5 KB · Visningar: 99
  • IMG_2678.JPG
    IMG_2678.JPG
    84.9 KB · Visningar: 127
Jag är ingen expert men jag har min skörd av rostiga skithögar till bilar. I min ungdom försökte jag precis som du vill, åtgärda rosten innan den spred sig. Ägnade en hel jävla sommar åt att slipa, slipa, fylla, slipa, prima och lacka.

Året därpå såg bilen lika jävlig ut igen. Tror att den enda chansen är att byta ut rostskadad plåt eller att lära sig leva med det.
 
  1. Välj en annan bil
  2. Sista bilden är tveksamt "smärre"
  3. Underlättar om du beskriver vad bilderna visar
I övrigt så gäller det att få bort ALL rost, duktig grund som ex. ej vattenbaserad epoxiprimer = omständigt, giftigt som fan, lång torktid och kanske bäst. Ytfinish är det plånboken som styr.

För att förhindra framtida blämmor är det rostskyddsbehandling med duktigt förarbete som gäller samt någon form av lackskyddsbehandling.
 
Ok, ja som du säkert insett då är det kanter o skarvar där det lättast får fäste. Innerskärmarna bak modell filt kan du även kasta, vet inte hur det ser ut bakom men tveksamt om det kan bli sämre än just filt.. annars är det till att tillverka egna i plast.

Det Ford kan om rostskydd är inte värt att veta.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top