Rishög till dom som körde i Häckeberga,ons kväll.

R1 racer

Stick i ögat!
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Pannkakslandskapet
Hoj
En fet en!
Tror inte det var nån av oss här inne på forumet men men nån kanske känner igen sej som sitter här o lus läser ändå.Ni som körde onsdags kväll in mot Häckeberga slott.
Håll Er på Er sida av vägen! ganska obehagligt o hålla långt till höger kanten av vägen i skymda kurvor o trots det ändå möta hojar på sin sida av väghalvan.TÄNK EFTER HUR NI KÖR! vill inte läsa om nån olyckor men i det fallet önskade jag att man var en fet hjul lastare med skopa som skövla hela högen.Känner heller inte för att bli invalidiserad eller död pågrund av någon annans dumstridighet.
Likaså har tidigare hänt i skogspartiet vid sövdesjön-sjöborakan,någon hoj fjåne var duktigt inne på fel sida o ca 40-50 cm från att frontalkrocka,du o likaså jag ska ha jäkla tur båda att jag höll mig nära vägrenen på rätt sida.
Ha detta lite i åtanke när ni är ute o kör på kurviga vägar,det är långt ifrån ban körning där man väljer smidiga spår genom kurvorna o kan skära utan att riskera att möta nån (förhoppningsvis).
 
Kan bara instämma, har varit med om samma sak själv alldeles FÖR många ggr!!!
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top