Rikta bromsskivor...

CJ954RR

Awake my soul
Gick med
3 Dec 2003
Ort
Norrort
Hoj
Daytona 675
Hej. Var omkull med hojen i sommras och nu pågår då renoveringen. Tyvärr så fick sig framgaffeln och fälgen en smäll :huvet

Misstänker att även skivorna har råkat illa ut. Inte billigt då varje skiva kostar ca 4 000 orginal :kocko Polaren glömde sitt lås i skivan och den blev skev. Men en mc-mekaniker här i stan riktade upp den och efter det funkade det fint.

Min fråga är, hur säkert är det att rikta upp en skiva? Är inte dom härdade och i såfall borde man väl förstöra härdningen :va

Annars, om någon har en framfälg till en blade 98a komplett med skivor att sälja, hör gärna av er. Andra delar kan oxå vara intressanta så som framgaffel, framkåpa med lampinsatts till 929an, styre, reglage på vänster sida mm..

Mvh Calle...
 
man kan ju få skivorna raka igen... men sen när dom blir varma så blir dom vinda igen å då blir de totalstopp!! :huvet

säkrast å köpa nya.. 4000kr är ändå en billig livförsäkring... :tummenupp

/raggarn
 
Jag har två begangnade skivor från min 99.a liggande men en av dom är sned, förmodligen inte den andra men helt säker är jag inte. Du kan få dom för en liten peng annars finns det alternativ, jag köpte nya på Mitonga för 2000 st och dom är mycket bättre än orginal.
 
Jag vet en kille som fixade skivorna på sin Ducce med en skiftnyckel, och sen har det inte varit några problem. Skivan böra sitta på fälgen när man gör detta...
 
Köpte en piratskiva (dvs ej original) till FZR 1000, kostade 1700:-, dina borde kosta därikring också.
 
Jag sällar mig till de som är tveksamma till att rikta bromsskivor, men visst man förlorar ju inget på att prova.
Själv tror jag aldrig det kan bli helt bra igen utan en god portion tur.
 
Jag riktade en skiva på min Kawa, det fungerade kanon för vanlig körning,efter en bandag så gav skivan upp och var skev igen.

Men att prova skadar ju inte. :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top