request: Yamaha r6 kåpglas

Robbbin

Kör lugnt i sommar!
Gick med
7 Sep 2007
Ort
Kalmar
Hoj
r1 -03
Hej,

Tänkte höra om någon besmyckat sin r6:a 99-02 med ett gp500 kåpglas.
Gärna tonat. Tyvärr så har jag långt till närmsta återförsäljare och är lite nyfiken på hur det kan tänkas se ut.

Vore därför tacksam om någon satt inne på en bild med ovanstående. även klart glas funkar och ett zero gravity om ni råkar sitta inne på ett sånt :)

Tack på förhand
 
Finns det tonade GP500? Jag beställde ett sånt från Greven men fick ett DB Puig. Jag bemödade mig aldrig med att klaga, tyckte Puig var helt okej oxå.
 
Finns det tonade GP500? Jag beställde ett sånt från Greven men fick ett DB Puig. Jag bemödade mig aldrig med att klaga, tyckte Puig var helt okej oxå.

Alienmoto har tonat. Dock ej till en 02:a. Ska ringa och höra med dem.

Någon med bild? gärna icke tonat med :D
 
Jag kör med Zero Gravity Double Bubble på R1:an för gata och med PowerBronze Double Bubble på R6:an. På race R1:an hade jag GP 500, samtliga har fungerat mycket bra, men allra mest nöjd är jag med Zero Gravity pg a dess utseende och mycket perfekta passform.

Jag kör dock med klarglas eftersom jag gärna vill kunna se ut genom kåpglaset då man ligger ner mot tanken.

Polaren har ett mörkt Double Bubble PowerBronze på sin R6 -02 och det är väldigt mörkt men ser bra ut.

Här är Zero Gravitys mörka till R6 99-02:

http://www.zerogravity-racing.com/sportbikes/yamaha_sptbks/579.htm
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top