Eftersom du säger touringtur med flickvännen så utgår jag från att det inte är någon streetraceturné eller knäskrapsorgie du letar tips om...
Här kommer några tips efter 35 års skånetrivsel på lediga stunder.
Börja med att köra kustvägen söderut, området kring Båstad/Torekov är väldigt fint. Det finns ett och annat trevligt matställe också, exempelvis i småbåtshamnen i Båstad. På väg till Båstad kan man lämpligen ta en fika uppe på Hallandsåsen, det finns ett fik med grym utsikt i närheten av sommarrodelbanan. Längre söderut kan man gärna ta en tur ut på udden mot Kullaberg.
Söderut mot Helsingborg kör man helst vidare på kustvägen (111) och viker av västerut så man kommer ner förbi Pålsjö. Mysig kvällsmat på uteserveringen eller stranden vid Pålsjö Krog, liveband av olika kvalitet finns ofta.
Kryssa vidare ner mot Malmö och se Bron och höghusbygget Turning Torso. Inne i Malmö finns förstås en massa att se, men är ni ute efter Skåne som helhet så hinner ni inte lägga för mycket tid där. Bättre att avsätta en helg bara för Malmö en annan gång.
Ut på näset mot Skanör/Falsterbo finns flera fina badplatser, och sedan kan man fortsätta österut mot Trelleborg längs kustvägen. Efter Trelleborg kommer ni till Smygehuk, sveriges sydligaste udde, ett givet varit-där-ställe med godkänt fik.
Antingen kan ni följa väg 9 vidare, eller vika av och kryssa en bit in i landet, vidare österut. Kustvägen rekommenderas.
Så småningom kommer ni till Ystad, trevlig mellanstor stad med en del själ. Promenadläge om man vill, det finns bl.a. en välsorterad och (alldeles för) frestande ostaffär en halvtrappa ner på rådhustorget.
Vidare österut från Ystad kör ni genom Sandskogen, en lång sträcka med sommar- och badstugor. Ett OK fik/restaurang finns halvvägs ut från stan, glömt vad det heter men ligger på södra sidan vägen (alldeles vid vägen) och besöks av många hojåkare.
Fortsätter ni österut längs kusten kommer ni till Kabusa Skjutfält (numera hyfsat inaktivt), efter det viker väg 9 åt NO, då tar ni förslagsvis höger åt SO ner mot Hammars Backar. Kåseberga och Ale stenar är självklart utflyktsmål, svettas upp för den branta stigen till själva skeppssättningen Ale stenar och få Stonehenge-vibbar. Man kan betala sig med på guidning, men det går lika bra att hänga i närheten och snylta på befintliga guider om man vill. Det finns två falanger av guider (och teorier om själva stensättningen). Dels den officiella versionen från Riksantikvarieämbetet, som menar att stensättningen *kan* ha fungerat som astronomisk kalender/klocka, och dels den litet kontroversiellt informella - driven av en privatforskare - som hävdar att det *bestämt* är så. Båda är underhållande och intressanta.
Efter Kåseberga fortsätter ni förslagsvis österut längs kusten, exempelvis via Backåkra
http://www.svt.se/syd/program/backakra.htm som ligger några kilometer bort. Löderups strandbad ligger på vägen, bara ett av säkert hundra badställen längs syd- och ostkusten.
Efter ytterligare någon mil har ni kommit till Sandhammaren, den kanske mest kända sandstranden i landet. Brett, långt och välbesökt. Gott om rovfåglar häckar i sandskogen från strandremsan och några kilometer in i landet, här kan man ibland se lika många ornitologer som badgäster.
Fortsätt NO längs kustvägen, efter ett knippe campingplatser och badstränder kommer ni till Skillinge – en av österlens pärlor. En liten fiskeby med mycket hjärta, väl värd en liten promenad. Är det kväll så rekommenderas en matbit på restaurangen i hamnen.
Någon mil längre NO finns Brantevik, som kan beskrivas med ungefär samma ord som Skillinge. För att fortsätta norrut mot Simrishamn kör ni helst ner genom Brantevik och tar den allra mest kustnära vägen.
Simrishamn ser man helst per fot, på gott och ont är det många som gör det under semesterveckorna. Här finns flera mycket trevliga matställen, en av mina favoriter är Hökarns nästan längst ner på Storgatan, ett stenkast från hamnkiosken. Vägg i vägg med hamnkiosken ligger båtterminalen för Bornholmsbåtarna
http://www.bornholmline.se/ .
Norrut från Simrishamn går den här kullerstensbelagda väg 9 förbi Tobisviks camping och naturområdet Vårhallarna, förbi den pyttelilla fiskebyn Baskemölla som är charmig att bara ha åkt igenom. Strax norr om Baskemölla ligger Tjörnedala, ett av många ställen där det bedrivs storskaligt – men ändå trevligt – midsommarfirande komplett med dragspel, fiol, svanslösa hoppande grodor och glassäljande scouter.
Efter Tjörnedala viker väg 9 åt NNV inåt landet. Ungefär en mil norr om Tjörnedala skall ni hålla utkik efter skyltning åt höger mot Knäbäckshusen. Utan att fördjupa mig i detaljer lovar jag att det är skånes – och en av landets – absolut mysigaste badstrand. Man får ställa hojen/-arna och promenera 3-400 m ner till vattnet, men det är det väl värt. Nästan nere vid vattnet ligger södra sveriges vackraste lilla(!) stenkapell, inte större än en friggebod, där undertecknad gifte sig i höstas.
En dryg kilometer vidare norrut ligger Stenshuvud, fast man får köra upp till stora vägen igen för att komma dit. Naturreservat med sevärt (om man är lagd åt det hållet) naturrum/utställning. Är man inte lagd åt det hållet så finns i alla fall det mysiga Café Annorlunda längs vägen ner till parkeringen, där kan man äta kakor till buffépris.
Vidare norrut finns Kivik, och Marknadsplatsen. I år är marknaden den 13-14 juli, med tjuvstartande förmarknad som brukligt på måndagen den 12:e. Kiviks marknad är, tyvärr, inte lika varierad och spännande som när jag var liten (läs: slutet av 70- och början av 80-talet); många knallar säljer precis samma saker och Synden är i princip utraderad. Marknaden är ändå värd ett besök om kalendern tillåter, om inte annat så för att ha varit där. Den är Stor och där är Mycket folk. Bilister parkerar för nån tjuga eller två på närliggande ängar, vars ägare drar in feeeta pengar en gång om året och med gott samvete kan odla vall resten av året. Hojåkare fortsätter in i epicentrum, och parkerar vid eller i närheten av den gård precis vid marknadsentrén där polisen har högkvarter.
Efter Kivik föreslår jag att ni fortsätter längs 9:an mot Brösarp, och passerar då Brösarps backar. Håll ögonen på vägen, stanna hellre vid rastplatsen och ta en promenad än att njuta för mycket av vyn från hojen. Husvagnsturisterna är tyvärr många, och bara de flesta håller sig på rätt sida mittlinjen.
Nu har jag bara beskrivit kusterna längs Skåne, men naturligtvis finns hur mycket fint som helst inne i landet också. Som Österlen räknas grovt uttryckt den sydöstra fjärdedelen av Skåne, öster om Ystad och söder om Stenshuvud, och de flesta vägar där har något som gör dem värda att köra. Antingen som ren körupplevelse i from av kurvor, som synupplevelse eller både och. Några kilometer rakt in i landet från Skillinge ligger exempelvis den gamla borgen Glimmingehus
http://www.raa.se/glimmingehus/index.asp , en självklar mellanlandning och värd ett besök med eller utan guidning. Under juli brukar det ordnas spökhistoriekvällar efter mörkrets inbrott, betydligt mer underhållande och mindre töntigt än det kan låta. Dessutom är där varje sommar medeltidsdagar med tornerspel, hantverk och gyckel m.m.
Gillar man slott och borgar finns ett antal andra mer eller mindre häftiga sådana i Skåne.
Är man på lek- och plaskhumör tar man kanske en tur till Tomelilla sommarland, numer kallat Tosselilla
http://www.tosselilla.se/ .
En vecka varje sommar är det konstvecka på Österlen, som även i vanliga fall är fullsmockat med konstnärer och hantverkare av olika slag med egna gallerier och utställningar.
Hamnfester med tivoli, dansbana och öl i plastmuggar, ordnas varje sommar i flera av fiskebyarna längs kusten, bland andra Skillinge och Brantevik.
Gillar man STORA motorer så kan man tajma in den 4:e juli i Hörby, där en SM-deltävling i tractorpulling arrangeras på en av landets enda (den enda?) permanenta tractorpullingarenor. Också en grej som låter pinsamt bonnig men som i verkligheten är barnsligt häftigt att se. Det är inte varje dag man ser – och hör – femtonliters dieselmotorer med trestegs(!) turboladdning med 10-12 kg(!) laddtryck… eller fantasikonstruktioner med 7-8 st bigblock V8

r…
Detta är några förslag på utflyktsmål och trevliga ställen i Skåne, men självklart finns det mer. Vill man tälta finns gott om bra campingplatser, sämre med platser för vildcamping. Är man bekvämare av sig så finns förstås både privatrum, hotell och vandrarhem men om man åker under juli rekommenderas (nej, förutsätts) att man bokar i förväg.
På hemvägen kör man helst inte kustvägen norrut igen, utan väljer en diagonal väg genom Skåne/Småland. Kör till exempel via Åhus, Kristanstad, Hässleholm och 117 upp mot Markaryd. Vill man bara hem så fortsätter man mot Halmstad och raka vägen hem, annars kan man ta fram kartan och välja fina småvägar förbi Osby, Älmhult, Ljungby och sedan åt V eller NV hemåt. Om man passerar trakterna av Skeppshult/Smålandsstenar/Ullared så rekommenderas en kvällsfika på Backa Loge ungefär mitt på västra sidan av Fegensjön. Öppet till 20 varje dag under sommaren, underbart vackert fikaställe trots en stump grusväg sista biten!