HanneZ
Avställd
Seriöst så trodde jag att Mattias skulle använda sege som frukost-pålägg. Är det bara posörskrap du övat på i alla dessa år Mattias? 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det funkar liksom inte så. Bara för att man är kung på gatan så blir man automatiskt ingen räv på banan. Efter två säsonger på banan lämnade jag Mattias i blåröken från min Aprilia på Sviestad. Året efter hade jag blivit ännu lite snabbare på banan och gjorde samtidigt en Come Back på gatan och blev frånkörd av Mattias på Slingerbulten så att det bara visslade om det. Gata och bana är två olika miljöer med olika referenspunkter. Nya miljöer kräver för de flesta ett visst mått av anpassning. Mattias har goda förutsättningar till att hyvla tjocka skivor på sina tider inom en snar framtid. Varvtider har dock inte bara att göra med förartalang utan med en massa andra saker att göra också, inte minst hur mycket man är beredd att satsa/förlora. T ex kan det ju ha en hämmande inverkan på varvtiderna att man har en säljesannons ute på den hoj man kör.HanneZ skrev:2280267Seriöst så trodde jag att Mattias skulle använda sege som frukost-pålägg. Är det bara posörskrap du övat på i alla dessa år Mattias?![]()
Teddy skrev:2280769Det funkar liksom inte så...
Nja, han gjorde ett bejublat inhopp 19/9 2002, det årets sista tisdagsträning som var en blöt tillställning. Innan dess hade han inte kört sedan Dackes dagar och det har hunnit rinna mycket vatten under broarna. Han har blivit gammal, rädd, lat, fet och bekväm, dessutom har han fått sämre kondition, styrka, rörlighet och långsamma reflexer.HanneZ skrev:2280820Nej det är jag väl medveten om! Jag trodde dock Mattias hade kört ganska mycket bana sen 30-talet, inte bara detta året. Nåja, duktigt av både Mattias o sege iaf!
![]()
oscar skrev:2280929Kul rapport!![]()
Men varför sälja nu när du har upptäckt meningen med livet?!
Penguin skrev:2284760Här kommer några idolbilder.
Hinkas skrev:2285823Himlarns vad fort du ser ut att köra! Blir du inte rädd när det går sådär fort!?
MagnusK skrev:2285829Lär dig köra förfan!
ok ganska bra kört dårå
Mattias skrev:2285881
.....Men inte har du nån R1? FIxa profilen!![]()
Anneli skrev:2285896Blirujunte!Sabba inte min tro nu!
![]()
Och med tanke på att man blir en sekund snabbare per år man blir äldre så gick det djävulskt fort på ditt första raceDet här var bara arton år sen!
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |