Regler för infästning av framlampa

tjauffeur

Ny medlem
Gick med
21 Jun 2022
Hoj
2001 Honda CBR600 F4i Sport
Hejsan!

Jag håller på att få ordning på min Honda CBR 600F Sport 2001 inför besiktning som stått avställd i 9 år och har nu köpt mig en liten LED projektor framlampa med inbyggt P,Halv och helljus som är E-Märkt.
Jag hade tänkt mig göra ett eget fäste som jag ska fästa i de främre öglorna i ramen som är fästpunkten för fästet till original framkåpan.
Är bara lite kluven om det är lagligt då lampan konstant kommer lysa rakt framåt och inte följa med styret i svängar?
Tänker originallamporna till plastframkåpan är ju fasta som resten av alla sporthojar med fullfront och dom följer inte med styret så antar det är lagligt att ha ett icke medföljande framlyse?
Kanske är annorlunda med dessa streetfigherlamporna att det är andra krav för fästen?

Hoppas någon har koll för hittar inget angående fästpunkter för framlampa på besiktningssidor eller transportstyrelsen annat än att det ska vara vitt ljus framåt.

Väl mött :)
 
Kan inte tänka mig att det spelar nån roll om lampan sitter i ramen eller på gaffeln och följer med styret. Vad jag mer skulle oroa mig för är helfordonsgodkännandet, egentligen får man inte ändra nåt på ett helfordonsgodkännt fordon.

Sen kan man kanske klara besiktningen ändå men risken finns.

Ser att jag var tvåa på bollen?
 
Skruva dit lampan du, enda som du behöver tänka på är att det går att justera upp och ner..

För i sidled antar jag att du tänkt till redan..:tummenupp
//Tanken
 
Formellt är ditt fordon helfordonsgodkänt, vilket innebär att lampan inte får bytas ut. Så nitiska är dock inte normala besiktningsmän, men de finns (det står inte vart du bor men det finns skäl till att ingen besiktigar MC i Kungälv...).

Det de kommer titta på är om lampan är E-märkt samt att ljusbilden är korrekt. Det finns inga krav på att lampan skall svänga med styret utan kraven ligger på ljusbilden rakt fram.
 
Nyheter
Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Honda lanserar elmotorcykeln WN7

Honda har presenterat eldri...

Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Back
Top