Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
hittade den sidan också men tack ändå.
någon som vet vilka kostnader det blir vid detta?
Jag reggade precis min tyska gsxr 1100 -91 (trodde det var en 92a men tji fick jag) och det gick på totalt 2200 kr inkl vägning. Det enda jag behövde visa var det tyska registreringsbeviset.
Besiktningskillen la dock en hel del tid på att utröna om den var strypt eller fulleffekt vilket förvånade mig lite. Nu har jag originalpipor på så den ser "orörd" ut vilket gav effekten 74kw i regbeviset. OCh det räcker ju...![]()
Det är viktigt att poängtera att hojen måste vara i standardutförande och serieproducerad. Kraftigt moddade hojar och rena fajters är svåra för att inte säga omöjliga att regga här.
Det är ju vad jag har i min 750 -91, också impregnerad från Tyskland. Min är inte 100% original eftersom kåpglaset är bytt och hojen omlackerad men som sagt kan det lätt bli strul om den är ombyggd. Tror det är i princip omöjligt om den är nyare än 99 då den är helfordonsgodkänd dvs ALLT måste vara original.Tror det är i princip omöjligt om den är nyare än 99 då den är helfordonsgodkänd dvs ALLT måste vara original.
74kW det var inte snällt gjortDet är ju vad jag har i min 750 -91, också impregnerad från Tyskland. Min är inte 100% original eftersom kåpglaset är bytt och hojen omlackerad men som sagt kan det lätt bli strul om den är ombyggd. Tror det är i princip omöjligt om den är nyare än 99 då den är helfordonsgodkänd dvs ALLT måste vara original.
Det var faktiskt besiktningsmannens förslag...Jag vet att jag borde protesterat men ja...jag var väl tyngd av stundens allvar..
![]()
Hade jag däremot haft slipon, andra fuggar eller andra bevis på "någon varit där och micklat" ja då hade det nog blivit något annat i regbeviset (och i försäkring)
Det verkar som defintionen "standardutförande" är rätt godtycklig, min besiktningsgubbe var inte helt konsekvent i regeltolkningen. Men börjar man byta ut gaffel, sving, styre mm ja då är nog gränsen överskriden för vad man kan få igenom.

|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |
|
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa
Det händer en hel del när d... |
|
|
|
Katalogen börjar ta form!
Stora Motorcykelkatalogen 2... |