Regga Quad?

Olof Eriksson

1 0lof 3riksson
Gick med
12 Oct 2003
Ort
Skellefteå
Hoj
Alice Racing Aprilia SXV450 07, KTM 200 SX (SM) 04
Såg i en annons i tidningen en quad som såldes för att användas med B-kortet, har även kört en TRX400EX som var MC-reggad. Nu är då frågan, ere nån som vet hur lätt det är att regga en quad som A lr B fordon?
Hur häftigt vore det inte att få åka brett på vintern med en Yamaha Raptor 660 tex? :D Eller kanske åka på två hjul förbi kiosken ;P
 
Körkortsreglerna ska vara samma som för en Trike, alltså B-kort. Kolla om du hittar nåt om trike-registrering på nätet.
 
Fr.o.m. 1:a November är det möjligt att framföra en quad lagligt på väg med B-behörighet.
Dock måste fordonet vara inregistrerat givetvis och uppfylla alla konstiga lagar kring ljud och blinkers o sånt :)

4-hjuliga EU-mopeder som är lagliga har funnits ett tag men enligt en handlare jag talade med så blir det alltså möjligt och lagligt med större maskiner fr.o.m. 1:a november.

/Nitrous
 
Fy fan va smek, då blir det nog en sån nästa sommar ;D Raptorn har jag hört ska va riktigt vass. Lär göra ont att åka av dock ;D

Det är lagligt att framföra dem i tätbebygt område då oxo alltså? Vore ju kul att va bland de första som gjordet det ;)
 
Last edited:
Det är nån pelle här i stan som kör omkring på en tydligen landsvägsreggad Quad (4hjuling). Tycker de ser töntigt ut och att han är på helt fel ställe med sitt fordon.
 
Så ett par st grabbar med Quads på crossbanan, fy fan va kul det såg ut.
 
mudder skrev:
Krävs det inte MC kort om man ska åka på två hjul :va



Men lite busig får man väl vara :hihi

Jag tycker det är ascoolt me quads, i italien så har jag sett typ banshee's med "motardhjul" ...hur mkt hårdrock som helst :yoparty
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top