Rec/Nec Kval Falkenberg

Har teamen skött nu då å betalat in i tid, nu e det ju trots allt 2 juni å beloppet skulle ju vara betalt igår,, eller måste man sätta en 48:a för att säkra en plats :död
 
Någon som fått en bekräftelse på att pengarna kommit in. Har mailat FMK men inte fått svar. Surt om man kör upp och det sen har strulat med betalningen.
 
Hur blev det nu?

Var det något team som ville köra på Falkenberg men inte fick plats?
Var det NEC eller REC team?
 
Hur blev det nu?

Var det något team som ville köra på Falkenberg men inte fick plats?
Var det NEC eller REC team?

Ja det undrar jag med. Om det var nåt team som betalade in i tid men inte fick komma med??? Isåfall har inte reglerna följts. Hur blir det då på Gelleråsen? 20NEC team och 20REC team till start eller så många NEC team som har betalat och sen får REC dom platser som finns kvar? Intressant..........
 
Inget team som betalade i tid blev nekat att köra. Varken NEC eller REC. När anmälningstiden gått ut var det endast 2 team som betalat in.
 
Inget team som betalade i tid blev nekat att köra. Varken NEC eller REC. När anmälningstiden gått ut var det endast 2 team som betalat in.

Vi var enligt uppgift det ena! En "lustig" detalj är att depåboxarna blev fullbokade långt före. Verkar som om det är högre prioritet hos de flesta. Få se om samma fenomen inträffar på Geleåsen.

När det gäller framtiden föreslår jag att de team som betalar in ALLA startavgifter på förhand och i en klumpsumma i samband med serieavg. (innan säsongen börjar) får rabatt, säg 10%. Om man sedan, mot förmodan, inte kan delta (hojen skrot, alla förare trasiga osv) kan man avanmäla sig och få pengarna tillbaka. Det borde underlätta för arrangören? Det går alltså fortfarande att betala inför varje race men blir ca 300 kr dyrare.

//A

PS
Men vad hade vi för att betala i tid, vara skötsamma, snälla och städade? Murphy skrattade oss i ansiktet där vi låg och sprattlade först på Torpen och nu på Falken..... :huvet Bara att inse, moder natur är en satmara. Vi pissar på ödet inför Karlskoga! DS
 
Eller att du INTE kan boka en box innan full startavgift är erlagd..?
 
där liggar en hund begraven någonstans, vi betalade oxå i god tid närmare bestämt 11 maj nu var vi plötsligt 3 som hade betalt i tid :va:confused:.. hur kommer det att bli på gelleråsen först betalande eller utkvalning ? o hur vet man vilken tur i ordningen man har betalt?
 
Back
Top