Radial fram, diagonal bak.

Micke_Lindstrom

Ny medlem
Gick med
8 Jul 2003
Ort
Stockholm
Hoj
Kawasaki GPZ 900R
Jag har hört att kombinationen radialdäck fram och diagonaldäck bak kan göra att hojen blir farlig att köra, är det nån som vet vad detta beror på?
 
Micke_Lindstrom skrev:
Jag har hört att kombinationen radialdäck fram och diagonaldäck bak kan göra att hojen blir farlig att köra, är det nån som vet vad detta beror på?

Diagonaldäckens kord och slitbana rör sig mera och däckssidorna blir mjukare på grund av cordens lindning.
Men diagonaler har överlägset grepp rakt fram, frågan är snarast om nån har såpass bra chassi så att krafterna klarar av att hitta ner i asfalten.

Och för att komma tillbaka till frågan så gör däckets uppbyggnad att slitbanan kommer flytta sig i sidled vid kurvtagning vilket gör att däcket inte blir kul att köra med (beroende på vilka intressen man har).
Men ska du köra typ några mil till och från dragracing och tar det lungt så bör det inte utgöra några problem.
Jag antar att det blir ungefär som att köra med för lite luft i bakdäcket och det är inte så skoj.

Men så länge däcket är gatgodkänt såinnebär det inga problem med ordningsmakten iallafall.
Vad är det du ska göra?

Mvh Jon
 
Jag har inte tänkt att testa, har bara funderat på varför det inte är bra att använda nämnd däckskombination.
Man tycker ju att däcksfirmor borde varna för det här när man köper däck, det har aldrig hänt mig iallafall.
 
Om din GPZ är äldre än -91 kan jag rekommendera Bridgestone BT45 både fram och bak. Har aldrig svikit mig ens i vått väglag, fast jag kör iof som en kärring.
Hade du tänkt testa 130/70-16 fram? Ska vara värdelöst enligt vad jag hört.
 
*/ ?>
Back
Top