R6 varvar ej

fabmoo

Ny medlem
Gick med
16 Jan 2014
Ort
Landskrona
Hoj
Yamaha R6
Hej ny här på forumet.
Jag har en nyköpt R6 från 2006. nu när jag kört lite på hojen så märker jag att den inte vill varva mer än 16500 när jag har växel i. När den är stilla och neutral så går den i varvstoppet vid 18000 men inte på 1a osv. den känns stark och har inga svackor upp till 16500. tar det bara stop utan att det känns som att elektroniken stoppar den.
Vad kan detta vara?
Den är helt orginal.
 
Nu är jag ingen expert på R6, men maxeffekten ligger på 133 hk vid 14500 varv. Varför ska du varva mer än 16500 varv ? Antagligen ligger din varvtalsspärr där på ettan. Vissa hojjar stryps även på 1-2an för att inte resa sig för mkt vid gaspådrag, men så tror jag inte fallet är med en r6.

Sen att stå och varva 18k varv på tomgång mår ingen hoj bra av...
 
Trodde bara det var efterblivna som stod och drog sina hojar till varvstoppet?
 
Trodde bara det var efterblivna som stod och drog sina hojar till varvstoppet?
Hur skall man annars få upp värmen innan körning..?
KxiyGNV.gif



(Till trådskaparen: Ovanstående är alltså ironiskt menat och olämpligt)
 
Då kanske allt är i sin ordning med hojen då. Brukar inte varva som en galning det var därför det tog lite tid innan jag märkte det. Men när jag märkte att växlingslampan som skall lysa aldrig lyste så ville jag kolla. Växlingslampan lyser på 17000 och om nålen bara går till 16500 så är de kanske inte så konstigt. Jag var bara orolig att något var fel med hojen. Sen att jag inte vanligtvis ligger på de höga varvtalen spelar ingen roll. Känns aldrib bra att något kanske är fel;)
 
Tackar! Då vet jag att det inte är nått fel på hojen iallafall. Den skall blinka och lysa långt före rödmarkeringen.
Tack för hjälpen.
 
Bara jag som tycker rubriken är rätt långt ifrån frågan?

I min värld är det skillnad på "Varvar ej" och "varvar 'bara' 16 500" :gnissla
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Back
Top