creare
Guest
Kanske något för SMC att tänka på.
Eftersom många anser att killen på hojen kör illa så kanske det borde finnas en SMC utbildning i hur man håller huvet kallt när man har snutjagis![]()
![]()
Spökis kan hyra ut sig till dem som lärare

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kanske något för SMC att tänka på.
Eftersom många anser att killen på hojen kör illa så kanske det borde finnas en SMC utbildning i hur man håller huvet kallt när man har snutjagis![]()
![]()
Vadå, de kanske är våldtäktsmän ju!!det där är ju rätt sjukt,det är ju ingen polisjakt eller något,mcföraren har ju ej försökt att smita från polisen..
Var det en civilbil??? då är det ju ännu värre, finns ju inte en chans att nån kopplar det till att det är en polis när de kör sådär, de tankar som dyker upp är snarare påtänd galning.
Klart han försöker komma undan. Nåja, polisen måste väl endå dömmas till grov vårslöshet i trafik, mordförsök och vållande till kropsskada när det finns så fina bildbevis, så han ser man nog inte på vägarna igen i det närmaste iaf
Mordförsök![]()
Känns som en typisk sporthojsförare på R1:an.
Ung, oerfaren och tror att han kan köra ifrån ALLT bara för att han har en snabb hoj...
Ser faktiskt inget direkt fel i polisens agerande (förutom när han laddade på fel sida i rondellen, vilket inte alls var snyggt och faktiskt gjorde polisen till en störra fara än mc:n). Försöker man smita från polisen så får man skylla sig själv och måste räkna med konsekvenser.
Hoppas dock verkligen att grabben på hojen inte skadade sig allvarligt, utan bara fick sig en läxa.
Har inte läst alla inläg i tråden utan bara tittat på filmen.
Förstår dig förvisso men kanske inte så långsökt om man jämför med en polisman som hoppar ut mitt framför ett flyende fordon och sedan kallar det mordförsök ifall fordonet inte bromsar.
Personligen kallar jag det snarare självmordsförsök.
Gör polisen rätt här också?.
[YOUTUBE-ID]ZcK5a2MlO_I[/YOUTUBE-ID]
Exakt, man det kan tycka. Sen om han gör det får vi aldrig veta. Vid sådana adrenalin-situationer lär man inte uppmärksamma allt.. Lika så om polisen ville göra kaoz med han eller endast stanna honom.någon av dessa gångar kan man ju tycka att man uppmärksammar att det sitter 2 st uniformerade poliser i bilen !
Exakt, man det kan tycka. Sen om han gör det får vi aldrig veta. Vid sådana adrenalin-situationer lär man inte uppmärksamma allt.. Lika så om polisen ville göra kaoz med han eller endast stanna honom.
Men håller med, killen förtjänar vurpan helt klart.
Men alla polisbilar har väll lampor i grillen?
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |