R1 importerad lågmilare ?

Tjoffe skrev:
2073720 Vad JAG tror så är det en 99 inreggad i tyskland 00 därav får man årsmodell 00 i tyskland sen har det hängt med till sverige. tank och kåpor passar inte mellan modellerna rakt av. Alla kåpor som sitter på är från modellen 99/98

Just nu är det inte så mycket som talar för att jag bör köpa hojen om jag summerar tråden.
 
ilstallione skrev:
2073724 Just nu är det inte så mycket som talar för att jag bör köpa hojen om jag summerar tråden.

Låter klokt, själv skulle jag också skita i det.

Finns så många andra R1'or till salu.
 
ilstallione skrev:
2073724 Just nu är det inte så mycket som talar för att jag bör köpa hojen om jag summerar tråden.

Lägg ut köpesannonser lite här och var så hittar du nog vad du söker! Bike.se är kanon - kommer ut gratis i tidningen...

Lycka till
 
ilstallione skrev:
2073603 Ska köpa en R1 är det tänkt årsmodell 00 som visar sig vara importerad när jag gör försäkringskoll. Kruxet är att den enligt säljaren gått ca 1200 mil och jag ska betala ganska saftigt för den. Det sitter enligt honom original framdäck på den och på bilder ser den verkligen fräsch ut så milen stämmer kanske. Han har inte sagt något om att den är importerad utan jag fick reda på det av Trygg Hansa. Den är importerad 02 och har en ägare i Sverige. Han säger att den aldrig är vurpad vilket nu blir ganska svårt att kolla, det var det som verkligen talade för dennna hojen för mig. Ska jag köpa hojen?



Det som oroar mig mest, när jag ser bilderna är ramskyddet...
Köps ofta då man vill skydda slitage och annat...


Hoppas det ordnar sig.
Lycka till
 
-00 satt det Michelin däck på original i Sverige iaf. -98 satt det pirelli monterat på R1. Har för mig att det satt Michelin även -99. och det sitter ju Pirelli på den fram, som skulle va original...
 
Last edited:
Finns en R6 99:a på blocket som gått 450 mil som också är ganska intressant. Jobbar som transportledare så transporten fixar jag gratis ner. Kanske skulle vara ett bättre köp?
 
Har snackat med säljaren nu. Han hade själv hämtat den i Tyskland med ca 280mil på mätaren och köpt den som en 00:a i god tro. När han hämtade den var den i nyskick, inte ens det vita fettet på kedjan var borta. Det är även han som monterat på ramskydden och den är inte repad under dem. Han kunde varken bekräfta eller dementera årsmodellen och verkade uppriktigt förvånad över det jag sa. Bakkåporna är likadan som en annan 00:a som ligger på blocket men däremot är toppkåpan annorlunda, tankdekalerna verkar saknas och sidokåporna annorlunda stripade. Jäkla pussel på den :)
Vad skulle vara ett skäligt pris på cykeln med tanke på skicket och den högre försäkringspremien som kostar mig ca 1500 mer per år. Innan detta var vi överrens om ca 56000kr.
 
Köp min det är en -00 svensk såld mycket godis bla. öhlins styrdämp devil hige pipe undertail med inbygda blinkers, och massa smått. gått ca 2400 mil full service bok. skicka ett pm om du är intereserad. pris 62 000 ej prutbart
 

Bifogat

  • r1.jpg
    r1.jpg
    47.8 KB · Visningar: 87
X.X.X skrev:
2074424 Köp min det är en -00 svensk såld mycket godis bla. öhlins styrdämp devil hige pipe undertail med inbygda blinkers, och massa smått. gått ca 2400 mil full service bok. skicka ett pm om du är intereserad. pris 62 000 ej prutbart

Ser jättefin ut men min smärtgräns går vid 55000kr så den är för dyr för mig. Skulle du kunna tänka dig att gå ner i pris så hör av dig igen. Bor i Malmö så det blir snabb affär.
 
Last edited:
ilstallione skrev:
2074382
Vad skulle vara ett skäligt pris på cykeln med tanke på skicket och den högre försäkringspremien som kostar mig ca 1500 mer per år. Innan detta var vi överrens om ca 56000kr.

Hur mycket tror du att du får om du skulle försöka sälja den sen...? :)

Du kommer aldrig att sluta reta dig på de där små avvikelserna... :gnissla
 
X.X.X skrev:
2074434 Okej annars hade det varit en perfekt hoj för dig

Ja säkert men jag kan tyvärr inte skita fram pengarna som saknas. 62 är ganska saftigt måste jag säga, de jag ringt på som ligger på blocket har varit beredda att släppa strax över 50. Nu är det iofs inte lönt att jag försöker pruta om du prompt ska ha 62 för jag kan absolut max få fram 56. Attans!

Lugn skrev:
2074436 Hur mycket tror du att du får om du skulle försöka sälja den sen...? :)

Du kommer aldrig att sluta reta dig på de där små avvikelserna... :gnissla

Du har rätt, kommer att reta ihjäl mig när nyhetens behag lagt sig så vi glömmer pusselhojen :)
 
Usch och fy!!

Ibland är det skönt att handla nytt!!

Ju mer du gräver i den hojjen ju mer kommer du säkert gräma dig efter att du köpt den.

Köparen är alltid torsk vetu - ingen annan var villig att betala lika mycket som den som köpte! :näsblod
 
ilstallione skrev:
2073603 Kruxet är att den enligt säljaren gått ca 1200 mil och jag ska betala ganska saftigt för den. Det sitter enligt honom original framdäck på den och på bilder ser den verkligen fräsch ut så milen stämmer kanske.


ett orginal däck på en sporthoj som gått 1200 mil o ser fräscht ut :va
 
En liten fundering, när ni säger att det är svårt att kolla upp historik och sånt, hur gör ni då på en svensk hoj tex. Ringer ni VV och frågar eller finns det något annat sätt?

Dum fråga kanske men blir lite nyfiken
 
Lucius skrev:
2074448 Usch och fy!!

Ibland är det skönt att handla nytt!!

Ju mer du gräver i den hojjen ju mer kommer du säkert gräma dig efter att du köpt den.

Köparen är alltid torsk vetu - ingen annan var villig att betala lika mycket som den som köpte! :näsblod

Sista tre hojarna jag hade köpte jag nya, ZX6R, ZX7R och sist en GSXR750 men nu blommar en sen 30-års kris som en sommaräng i Juli och pga av att jag flyttat till Malmö är nytt uteslutet. Försäkringen skulle ruinera mig... R1 98-00 eller R6 99 är det enda som är hyfsat att försäkra. :)

ozeo skrev:
2074452 ett orginal däck på en sporthoj som gått 1200 mil o ser fräscht ut :va

Han har regummerat bak så det borde begränsa farten lite... :rolleyes:
Jag menar att hojen ser fräsch ut, inte däcket :)
 
Back
Top