Råkat köpa fel handtag, går det att åtgärda?

elsmurfo

Ny medlem
Gick med
21 Sep 2017
Ort
älvsbyn
Hoj
Ingen
Fick för mig att byta kopplings & bromshandtag till min Ktm 950sm, sagt och gjort ut på internet och beställa ett par fräsiga som det står SMR på.

En tid senare dimper dessa ner i postlåda, byter kopplingshandtaget utan problem.
Går på nästa handtag men då visar det sig att infästningen till kolven som går in till hydraliken inte är samma.

På orginalhandtagen är det en halvmåne medan det nya handtaget har ett runt hål, går det att byta kolven? Eller åker jag på att köpa nya handtag?

Orginal:


Nya:
 
Allt går att göra om. Tror jag har samma typ på mina yamahaer o det var lite såga bort o fila till innan det funkade perfekt, men så har jag kanske mera kunskap men går gör det säker.
 
Köp rätt handtag istället. Allt för vanligt med kinahandtag som har nästan rätt passform och så slutar det med låst framhjul för det ligger emot och blockerar returflödet. Köp något som passar 100%
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top