Rädda tanken, hur?

Oopsjoppe

#28 R600
Gick med
22 Aug 2007
Ort
Västerås
Hoj
ZX6R -07 banhoj
Hemma från en trevlig(ibland iaf) helg på anderstorp. Enda sättet att sammanfatta helgen är väl "krascha, krascha krascha". Börjar bli trött på att mosa sönder tanken, men hur ska jag rädda den? Finns det några intelligenta lösningar så jag slipper få den helt mosad varje gång?
 
Lägg inte hojen uppochner när du slänger bort hojen :pannkyss

Annars är det nog att gjuta ett 'skinn' på en hel tank (gör flera) och sedan låta tillverka en mindre tank att ha under. Vid vurpa byter du till ett redan färdiglackat och dekalat skinn och skulle din fyrkantiga plåtlåda få sig en buckla gråter du inte.
 
Kör med den som den är.. Som gjord för sprintracing!!!!!!!
Du slipper ju mäta bensinen du häller i, för den rymmer väl ca 10 liter nu. Bara tanka fullt och åka!! :D :D :D


Sorry, men kunde låta bli :tungan
/Love
 
Kör med en mosad tank och smäck på en tankkåpa över skrotet. Då ser det bra ut och det är inte hela världen om du skulle mosa tanken lite till. Tankkåpan skyddar också så den blir lite mindre mosad och mycket mindre skrapad nästa gång du kör omkull.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top