Quadlock på endurohoj

  • Thread starter Thread starter def
  • Start date Start date

def

Sporthojsnörd
Gick med
16 Mar 2014
Ort
örebro
Hoj
Yamaha MT-07(såld) SuperDuke 990 -07
tjabba, någon som har testat att montera mobilen med ett quadlock på endurohoj? min fundering är om det ger med sig när man kommer i full fart över brötet i skogen. Med min taskiga dmn framgaffeln på surronen skakar det så förbannat ibland att ja nästan tappar känseln i händerna. jag använder en gammal mobil som gps i skogen så lossnar den så är det inte hela världen, men bortkastade pengar om jag kan få svaret här :)
 
Kör inte enduro, men haft quadlock några säsonger nu. Skulle inte tveka att sätta det på en enduro. Problemet brukar ju vara att vibrationerna dödar kameran, men om inte det är ett problem skulle jag inte tvekat.
 
Jag kör inte enduro jag heller men jag har en quad lock på min 625 sxc som skakar rätt rejält på gruset. Inga problem såhär långt
 
Köp en kopia på Temu. Köpt några stycken för under hundra spänn. Sitter som berget!
 
  • Gilla
Reaktioner: def
Jag kör inte enduro jag heller men jag har en quad lock på min 625 sxc som skakar rätt rejält på gruset. Inga problem såhär långt
jag testar med kopia som Emlhult skrev. Vibrationerna är jag inte speciellt rädd för, Det är snarare ett våldsamt skakade/studsande över stenar och rötter i skogen när man ligger på lite hårdare.
 
jag testar med kopia som Emlhult skrev. Vibrationerna är jag inte speciellt rädd för, Det är snarare ett våldsamt skakade/studsande över stenar och rötter i skogen när man ligger på lite hårdare.
Jag har ett på min Kawa 230 jag kör runt med på gården och i skogen. Fastnade i en gran idag och föll som en fura (gran?). Telefonen satt kvar. Hade mobilen monterad på min numera sålda Sherco 300 som jag körde så hårt som jag kunde/vågade överallt och telefonen satt fast. Vibrationer vet jag inget om då jag inte har en iphone men dom säljer en vibrationsdämpare till den på Temu.
 
Jag har nu testat Quadlock kopian från temu, och kan rapportera att den håller riktigt bra än så länge. Jag kör med klisterfästet mot mobilen istället för skal och en vibrationsdämpare. kör så hårt jag klarar av i skogen och det skakar så att händerna domnar ibland. men mobilen sitter kvar :) kopian och dämparen gick på 150kr totalt.
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top