Pysslar ni om hojarna något?

Kryckan

Twintorsk!
Gick med
19 Nov 2007
Ort
Ljusdal
Hoj
KTM SD990
Tjena.

Har ni några projekt i garaget under vintern eller är det vinterdvala på hojarna?
 
Nä den bara står under ett kapell, undangömd fast inte bortglömd. Jag tänker ofta på att jag borde passa på att byta styrlager nu under vintern, men det kommer nog inte att bli av. Iaf inte förrän till våren när det är varmare i garaget.
 
nja inte direkt.. va inne o lossa på luftfiltret här om dan renjorde. Sen har jag jort rent kedjan:tummenupp vart sånt jädrans tjat om det den senaste dagen här så jag kännde att jag vart lite slarvig innan jag ställde in den.. spolade av den bara o fettade in kedjan. men nu har jag jort rent kedjan med "kedje olja". Nästa projekt blir o byta bromsvätska bromsbelägg fram samt byte av kylarvätska. Ja jag väntar på en ensitskuts som jag beställt samt progard skydd för handtagen:yoparty
 
Pulverlack, byta hela bromssystemet (utom ok) full service med oljor och packningar för.... 2500 kr..... nya däck och grovrengöring med extra polish och vax efter! Efter tre månader är jag snart klar!
 
har plockat ner förgasarna gjort rent, ska tvätta motorn, förmodligen byta drivpaket har kört 4år på samma drivpaket nu , men ser fortfarande fint ut inga nabbar på dreven sen putsa upp lacken sen får våren komma :hej
 
Nyheter
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Back
Top