Provkörning av Aprilias sortiment

Mr Helmut

Värmlänning i Dalarna
Gick med
29 Jun 2004
Ort
Borlänge
Hoj
YAMAHA FZ1 Turbo
Kom nyss hem efter att ha spenderat några timmar hos Apriliahandlaren med att provköra dem olika modellerna. Kom dit som ganska nollställd då jag fick lov att köra tjejens 25kw Suzuki GS500 monster.

Mano
Häftigt att få provköra en sportmotorcykel med Aut. Kändes dock konstigt att sakna dragläge. Men den var ju pigg och kickdown funktion och sportläge på växlarna fanns ju:D

Dom har ju helt klart lyckats med den tycker jag.

Shiver
Jävligt rolig, när jag kom tillbaka och fick höra att den bara hade 95hk trodde jag inte mina öron. Skönt att få köra med manuel låda efter att ha kört manon. Tyckte den var smidig trots att den kändes enorm att gränsla:)

Tuno
Svårt att tro att den har 45hk mer än shivern men den petar på ganska bra. Stabil och rolig tyckte jag den var men förstår inte hur dom kan plocka bort skyddet som gör att man inte kan glida upp på passagerarsitsen när man fått några extra hästar i jämförelse med shiver/mano och en tank med glatt yta så man saknade fäste för benen, den borde komma med stopgrip orginal.

SXV
Skönt att sitta på bettan igen men denna var ju en 08a istället för 07an. Tyckte den var skillnad på hur mjukt motorn gick typ som att dom hade balanserat den mer tills iår eller bytt upphängning typ. Men att känns skillnad på hard/soft det lyckades jag absolut inte med (senaste mappen)

Någon annan som vågat sig på dom italienska bestarna?
 
Jag e jävligt sugen på att prova SXVn då jag funderat på att prova en sån efter nuvarande hoj, va iväg till lokala apriliafirman men de hade ingen inne :(
 
Har oxå kört alla utom Mana (inte Mano)
Dock var Tuonon utrustad med slipon.
Gillade Tuonon förutom att man satt som i fosterställning.

De som även har provat Dorsoduron säger ju att den är roligare än Shivern.

Tur man beställt en sådan då!!:D
 
Ja jag får la göra de, fast skulle behöva köra en 07a eftersom ja inte lär punga ut en ny 08a :rolleyes:

Jag har en stående. Väger mellan att byta in, behålla eller sälja privat för att köpa en 08a.

Är ingen större skillnad om du skulle provköra en 08a. Bara om du kört 07an ett tag som jag tror du känner skillnad.

Har oxå kört alla utom Mana (inte Mano)
Dock var Tuonon utrustad med slipon.
Gillade Tuonon förutom att man satt som i fosterställning.

De som även har provat Dorsoduron säger ju att den är roligare än Shivern.

Tur man beställt en sådan då!!:D

Fränt. Undra när dom får in den då:confused:
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

Back
Top