projektorljus

addeb

Ny medlem
Gick med
7 Nov 2005
Ort
Uppsala
Hoj
ärrsex
Jag beställde precis hem en uppsättning av dessa skönheter, http://www.blocket.se/vi/13398881.htm :tuttar
Enligt säljaren ska ljusbilden vara lång / smal, står också i annonsen att dom är SAE och E-märkta, vilket borde göra dom gatlagliga som framljus på hojen..?
Hur som helst känns det som ett ruskigt bra pris för en chansning, eller är det någon som provat dessa lampor förr?
Säljaren sa att det fanns fler på lager nyss när jag beställde, om det skulle vara fler som är sugna.

OBS! Vill vara noga med att påpeka att jag inte har något med annonsen i sig att göra, jag bara tippsar er om något jag tycker verkar bra! :tummenupp
 
Jag tvivlar på att de är godkända som framljus på hojen. Helljus funkar ju, men halvljuset måste ha godkänd halvljusbild, dvs. den bilprovningen kollar (samtidigt som lampans höjd) med den där lilla vagnen de rullar fram. E-märkningen säger ingenting om halvsljusbilden. Och eftersom det är "spoilerljus" så antar jag att de ska funkar som dimljus fram, och dimljus har ingen korrekt halvljusbild.
 
Good point there! Så långt tänkte inte jag. :)

Mina ska ivf monteras i krashkåpor bara för att kunna köra med dom monterade till och från banan, risken att haffa stoppar en minskar lite i alla fall om man har någon form av lyse. :p
Om dom är godkända spelar mig mindre roll men bra att du påpekar detta så fler blir uppmärksammande!
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top