Projektorbelysning

smeccan

Ny medlem
Gick med
29 Jun 2012
Ort
Stockholm
Hoj
Yamaha dunderkisse -97
Tjena!

Är detta på fel ställe ber jag om ursäkt.

Jag har köpt och monterat en HID projektor på min lilla dunderkisse. Funkar kanon, lyser som bara attan och är i allmänhet kanon, helt utan att ljus tar sig ut ur "ljusbilden".

Men nu kommer det jag vill fråga om: projektorn är inte E-märkt. Nu när jag monterat och kört ett tag slog tanken mig att när det blir dags för besiktning så kanske jag får nedslag p.g.a. detta. Om de märker att jag bytt ut belysningen på bilprovningen, ber de om kvitto eller liknande för att kontrollera om det står rätt till?
 
Om ljusbilden är fel eller om de är sura just den dagen så blir det ombesiktning. Har du tur slinker du igenom. TROR inte att du får ersätta dina lamport på hojen med HID, det är ju inte tillåtet på bilar så.
 
finns väl inga hojar med HID-ljus än så risken är väl att färgen på ljuset gör dom misstänksamma tyvärr.
 
Om dom slår ner på det eller inte är nog väldigt olika.

Men en sak är säker och det är att dom KAN göra det.

Belysning är definitivt en sak som måste vara E-märkt.

Och den enda hojen jag hört om med xenon original är väl BMW:s K1200 GT?
 
Ja, det är väl klart, dåligt med xenon på vägarna här, vilket även resulterar i dåligt utbud. Just därför fick jag beställa från USA. :-)

Jag kan ju alltid försöka att besikta den till hösten och får jag nedslag så har jag något att göra i vinter :-) Tack för svar!
 
Nyheter
Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Back
Top