Projekt Trajja Fukkupp MarkII

Känns som det borde bli finfin fast du har HellyHansen loggan kvar, sen måste jag fråga Roger Rabbit känns inte det lite 90 tal....
Nädå snyggve skål & gonatt:)
 
7500 för katten, då går jag jämt ut om jag köper nya dämpare.
Tack för kommentarerna!

Är så jävla sugen på Öhlinarna, men då fukkar jag ekonomin tills nästa löning.
Frågan är om det är att lägga lök på laxen. Ett par Ikon dämpare för ett par laxar mindre kanske gör jobbet nästan lika bra.

JÄVLA VELPELLE man är..
 
Spara pengar en månad och köpa direkt från USA nån gång i Maj? :va

Är både förnuftigt och ekonomiskt. Tar ju inte många minuter att byta när du väl får dom, en halvtimma typ.

Jag satt och velade om jag skulle ha en svindyr Brembo bromspump häromdan på eBay men kom fram till "Satan, för det där får jag ju en vanlig bromspump + tio andra grejjer!" så det fick bli en standard Nissin radialbromspump, en framskärm i glasfiber från Bulgarien och ett kopplingsgrepp från en R1/R6:a. Sen i sommar kan jag ju alltid fläska på med Brembo eller ISR monoblock bromsok och feta broms- och kopplingsgrepp om jag känner för det. :)
 
Rätt och riktigt.
Fan vad förnuftig min herr är :)

Så får det bli!
 
Blir galet snyggt dedär!

Just det. Jag borde få igång min hoj till helgen så om du vill testa mina piggyback innan du velar om vilken order du ska lägga, så är det bara glida förbi.
 
Last edited:
Cheers!

Låter kanoners :)
Vi får se om jag hinner i helgen, annars tar vi det nästa vecka.
 
Läckert med lacken! :tummenupp:tummenupp

När blir det provmontering?! Vill se nu! :D
 
Mjaaaaa :)

Den som lever får se!
Skulle montera framgaffeln igår, men insåg att jag måste byta olja i den.
Min förhoppning är att om Roffes har öppet idag så kan jag köpa ny olja och sedemera byta den i benen. Skall även kolla om jag kan jaga rätt på nya bussningar till bakdämparna och således köra vidare med dessa ett tag till. Jag misstänker dock att dito bussningar inte är hyllvara..
 
Mjaaaaa :)

Den som lever får se!
Skulle montera framgaffeln igår, men insåg att jag måste byta olja i den.
Min förhoppning är att om Roffes har öppet idag så kan jag köpa ny olja och sedemera byta den i benen. Skall även kolla om jag kan jaga rätt på nya bussningar till bakdämparna och således köra vidare med dessa ett tag till. Jag misstänker dock att dito bussningar inte är hyllvara..

Kolla med denna: http://www.stotdampare.se/index.htm
Ligger ganska nära ju!!!
 
Fanatiskt smidigt!
Nästan värt en semla!

Jag kollar med Roffes idag, finns inget där kollar jag med dem.
 
Bockar och bugar :)

När bär vättern gasningen av?
Målet är att ha allt klart till Custom Bike show i Norrtälje.
 
Fan vad fint det blev och sjukt kul att det funkar så bra med Kennet !:tummenupp
 
Absolutlish :D

Jag göder den mannen för år framöver. Han snackade om att köpa en ny Ferrari..
 
Har inte tittat in här på ett tag och nu så gör jag det och vad får man se? Det snyggaste lack och färgtema jag sett på en Thruxton! :tummenupp:tummenupp:tummenupp:tummenupp:tummenupp

Nu blir det till att kolla eBay efter prylar att lacka eftersom jag alltid spar allt original. :) Närå, jag ska inte sno något men läcker är det!
 

Bifogat

  • fakkup104.JPG
    fakkup104.JPG
    113.3 KB · Visningar: 109
Tack för de värmande orden!

Förbannat nöjd med lacken, Kenneth gjorde mig inte besviken denna gång heller :)

Av någon mystisk anledning (fråga mig inte hur) så hamnade det en annan Yamma i mitt garage idag. Underligt..
 

Bifogat

  • Sandys moppe.JPG
    Sandys moppe.JPG
    55.2 KB · Visningar: 90
Back
Top