Proffsstripning av hojen

fazerfun

Gudomlig sporthojare
Gick med
24 Jun 2004
Ort
08 syd
Hoj
Ducati 748 SP -97, Honda VTX 1800 -05, Honda CRF 450 R -08
Om man vill att ett proffs ska sätta dit ett komplett dekalset på ens kraschkåpor inkl tank, vem vänder man sig till då? Och vad kan det kosta?
 
Last edited:
Lackerare, skyltmakare reklambyråer brukar vara vassa! Kolla med en taxi ägare eller åkeri kille dom brukar stripa istället för lacka! Kostnad har jag ingen aning om ska du köpa dekalsätt så är ebay italien ett tips(ebay.it):tummenupp
 
Mattias här på forumet har ju stripat bl.a. Cralles hoj och några till. Hör med honom. Dessutom gör han dekaler också eller gjorde förr i alla fall.
 
Som aryey redan har sagt så är skyltmakare och reklambyråer ett bra ställe att börja på. Bor du nära något företag som är medlem i intercopy.net så kan de med 99% säkerhet hjälpa dig med dekaler.
 
Ivve på Ivves Customlack har lackat och pinstripat min kuts samt monterat mina tankdekaler samt lackat tank och skärm. Hans firma tillhör Probike i Upplands Väsby nuförtiden. Ivve är jäkligt duktig, men tar betalt.
http://www.ivvescustomlack.se/

/J
 
Man bugar, tack för tipsen :tummenupp :)
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top