Problem!!

Sessnan

Ny medlem
Gick med
8 Sep 2003
Ort
Segeltorp
Hoj
Tl1000r -98
:finger

Inte kul alls när man idag inte kunde åka pg.a ett jävla konstigt ljud. Kör en Gixxer 750 R- 99 som gått 2000 mil.
Problemet är ett konstigt missljud. Startar hojen och sen spinner som en katt men så fort jag gasar till så stiger den i varv, när jag släpper gasen sjunker varvet och ett "rasslande knack" ljud uppstår!


Ringt runt lite och kanske kommit fram till att det kan vara kamkedjespännaren..??? Kan det vara det och isåfall hur byter man den??????

En som vill köra mer innan sommaren är slut!!!


/jocke
 
Kamkedjesträckarn är ett vanligt fel på 750'n byt till en manuellsträckare....Bör inte vara allt för mycket jobb..
 
kontrollera GENAST sträckaren,hoppar kamkedjan/kuggar över är de adjöss.
Den sitter iaf på Banditen jag bytte på mitt på motorn under förgasarbryggan,sitter med 2 st M6 skruv

och jag antar att de ser likadant ut på din hoj.
 
Last edited:
jag har en gsxr 92(vatten kyld) 750. Vet inte vad manuell o automatiskt kamkedjespännare är, bara vad kamkedjespännare är för något, borde ja byta på min med?
 
Nyheter
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. S...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Back
Top